Search
Close this search box.

Dobrá zpráva pro americké akcie. Jerome Powell uklidnil trhy prohlášením o sazbách

Americká inflace na čtyřicetiletém maximu a další inflační rizika vyplývající z vojenského konfliktu na Ukrajině vedla v posledních dnech k úvahám, že by zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem mohlo být razantnější, než se původně předpokládalo. Jerome Powell ale trhy uklidnil.


O půl procentního bodu, nebo dokonce o celý procentní bod? Tak přesně tuto otázku řešila řada investorů při rozhodování o umístění svých volných finančních prostředků do konkrétních aktiv. Trhy se však v souvislosti s propuknutím války na Ukrajině začaly přiklánět k drsnější variantě měnové politiky americké centrální banky, a tedy ke zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Občas se objevila i spekulace o růstu sazeb rovnou o celý procentní bod.

Guvernér Federálního rezervního systému Jerome Powell ovšem ve středu promluvil ve Sněmovně reprezentantů, kde uvedl, že považuje za ideální zvýšit úrokovou sazbu v březnu jen o 0,25 procentního bodu. Aktuální nastavení základní úrokové sazby se pohybuje v intervalu 0 až 0,25 procenta. Powell uvedl, že zvýšení sazeb v takto malém rozsahu je adekvátní.

Trhy podle agentury Reuters začaly s pravděpodobností ve výši 95 procent počítat právě s variantou, že úrokové sazby vzrostou jen o čtvrt procentního bodu. Toto optimistické očekávání se ihned projevilo na Wall Street. Posilovaly všechny hlavní indexy, a to v rozmezí od 1,62 po 1,86 procenta.

Nejlépe si ve středu vedly bankovní instituce, které (měřeno bankovním indexem v rámci Wall Street) přidaly 2,6 procenta. Solidně si vedl také finanční sektor jako celek, který zpevnil o tři procenta. Posilovaly také technologické akcie, Apple zhodnotil o 2,1 procenta.


Jain, Randewich, Reuters
McCormick, Yahoo! Finance


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00