Americká inflace na čtyřicetiletém maximu a další inflační rizika vyplývající z vojenského konfliktu na Ukrajině vedla v posledních dnech k úvahám, že by zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem mohlo být razantnější, než se původně předpokládalo. Jerome Powell ale trhy uklidnil.
O půl procentního bodu, nebo dokonce o celý procentní bod? Tak přesně tuto otázku řešila řada investorů při rozhodování o umístění svých volných finančních prostředků do konkrétních aktiv. Trhy se však v souvislosti s propuknutím války na Ukrajině začaly přiklánět k drsnější variantě měnové politiky americké centrální banky, a tedy ke zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Občas se objevila i spekulace o růstu sazeb rovnou o celý procentní bod.
Guvernér Federálního rezervního systému Jerome Powell ovšem ve středu promluvil ve Sněmovně reprezentantů, kde uvedl, že považuje za ideální zvýšit úrokovou sazbu v březnu jen o 0,25 procentního bodu. Aktuální nastavení základní úrokové sazby se pohybuje v intervalu 0 až 0,25 procenta. Powell uvedl, že zvýšení sazeb v takto malém rozsahu je adekvátní.
Trhy podle agentury Reuters začaly s pravděpodobností ve výši 95 procent počítat právě s variantou, že úrokové sazby vzrostou jen o čtvrt procentního bodu. Toto optimistické očekávání se ihned projevilo na Wall Street. Posilovaly všechny hlavní indexy, a to v rozmezí od 1,62 po 1,86 procenta.
Nejlépe si ve středu vedly bankovní instituce, které (měřeno bankovním indexem v rámci Wall Street) přidaly 2,6 procenta. Solidně si vedl také finanční sektor jako celek, který zpevnil o tři procenta. Posilovaly také technologické akcie, Apple zhodnotil o 2,1 procenta.
Jain, Randewich, Reuters
McCormick, Yahoo! Finance