Search
Close this search box.

Česko bude mít podíl v dalším LNG terminálu. O dohodě jedná s Německem

Česká republika má na dosah dohodu s Německem o sdílení plynu v případě nouze. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) to řekl po pondělním jednání se spolkovým ministrem hospodářství Robertem Habeckem (Zelení). Česko má podle Síkely eminentní zájem o podíl ve vznikajících německých LNG terminálech.


Jozef Síkela v pondělí uvedl, že Robertem Habeckem probírali shodu o solidaritě, která nastavuje podmínky, za kterých bude Německo s Českem sdílet plyn v případě nouze.

„Věřím, že jsme se výrazně posunuli a brzy budeme moci naši společnou dohodu uzavřít,“ řekl český ministr průmyslu a obchodu. Dodal, že česká ekonomika je s německou extrémně propojená, takže „když šlape německý průmysl, pomáhá i českému“.

Síkela rovněž podotkl, že se svým německým protějškem dojednává parametry, za jakých by Německo bylo ochotno Česku plyn přenechat, pokud by Česku chyběl.

„Mluvili jsme i o tom, jak pracovat s tím, že by tím Německu vznikla určitá škoda. A jak my jako strana, které by se pomáhalo, to budeme kompenzovat,“ dodal Síkela bez dalších bližších informací.

Kvůli dostatku energií Síkela s Habeckem hovořil i o vznikajících německých terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) ve Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu u Hamburku.

„Řekl jsem panu ministrovi, že za Česko máme o podíl v některém z nich eminentní zájem. Německo je klíčový partner pro náš plán odchodu od ruských fosilních paliv,“ uvedl Síkela.

Česká republika od září získává plyn z LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven, ve kterém má pronajaté tři miliardy metrů krychlových plynu. To by mělo Česku pokrýt asi třetinu jeho roční spotřeby.


Zdroj: ČTK

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00