Odejít do důchodu jako milionář se může zpočátku zdát jako náročný úkol. A to zejména v situaci, kdy s investováním teprve začínáte. Do čeho investovat malé částky? Výběr mezi jednotlivými akciemi může být pro nováčky matoucí, a proto řada drobných investorů volí fondy ETF.
ETF fondy a jejich struktura
ETF fond si můžeme představit jako balíček akcií. Fondy jsou zpravidla podobné podílovým fondům s tím rozdílem, že obchodování s podílovými fondy se uzavírá na konci dne.
Na rozdíl od ETF se s nimi aktivně obchoduje po celý den, stejně jako s jednotlivými akciemi.
Většina ETF fondů jsou pasivně řízené. To znamená, že jsou navržené tak, aby kopírovaly výkonnost určitých akciových indexů.
Struktura investic u ETF fondu se prakticky nemění. Mají obvykle nižší poplatky než aktivně spravované fondy, které jsou řízené manažery fondů.
Nákupem fondu ETF můžete vlastnit podíl v desítkách, ne-li stovkách společností. Tato diverzifikace přispívá k zabezpečení vašich investovaných prostředků.
Nízké poplatky za správu
Podobně jako u jiných investic závisí i na tom, kolik peněz jste ochotni investovat a na jak dlouho. Může vás překvapit, že pravidelné investice z vás mohou udělat milionáře.
Nejpopulárnější ETF fondy obvykle kopírují výkonnost indexu S&P 500, který zahrnuje 500 největších amerických společností. Jeho průměrný roční výnos dosahuje kolem 10 %.
Je nutné podotknout, že skutečný výnos bude zřejmě o něco nižší, a to především kvůli poplatkům za správu. Naštěstí jsou poplatky u těchto fondů velmi nízké.
Dostatečná diverzifikace
V současnosti existuje řada kvalitních ETF fondů a do jisté míry záleží také na tom, do čeho chcete sami investovat.
Jestliže chcete mít širší expozici vůči trhu, můžete začít investovat do ETF fondu s referenčním indexem S&P 500. Nebo se lze zaměřit na ETF fondy, které monitorují benchmark konkrétního ekonomického sektoru.
Nejdříve se ujistěte, že jsou vaše investice diverzifikované. Investice do fondu ETF je sama o sobě spolehlivou diverzifikací.
Dejte si však pozor, abyste neinvestovali všechny své peníze do jednoho sektoru. To by následně mohlo mít fatální následky. Příkladem je pandemie, která doslova rozvrátila sektor cestovního ruchu.
Zpočátku investujte každý měsíc menší částky, abyste si osvojili investování v praxi. Později můžete začít experimentovat i s většími obnosy peněz.
Zdroj: The Motley Fool