Search
Close this search box.

Ropa se po několika dnech vrátila nad 100 dolarů za barel. Také vlivem slábnoucího dolaru

Cena ropy typu Brent od začátku července téměř nepřetržitě klesala, až se dostala pod hranici sta dolarů. Jenže na začátku nového obchodního týdne se zlevňování černého zlata nejen zastavilo, ale jeho cena se dokonce vrátila zpět nad sto dolarů.


Během pondělního obchodování se barel ropy Brent prodával dokonce za více než 104 dolarů. Americká ropa WTI si připsala více než procento, avšak její cena vzrostla jen nad hranici 96 dolarů za barel. Za růstem ceny černého zlata částečně stálo oslabení amerického dolaru, které nastalo kvůli dvoudennímu měnověpolitickému zasedání americké centrální banky, jež začíná už v úterý 26. července.

Ke zdražení ropy došlo navzdory stále silnějším signálům, že americká i evropská ekonomika se ocitly na samé hraně recese. Do jisté míry se dá říci, že poptávku po ropě drží nad vodou poptávka ze strany Číny, jejíž hospodářství ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostlo. Ale jen velmi nepatrně, když hrubý domácí produkt meziročně přidal 0,4 procenta.

Dalším faktorem, proč ropa zdražuje, je zopakování návrh na zastropování ceny ropy, kterou do Evropy vyváží Rusko. Západ chce Ruskou federaci tímto opatřením připravit o nezanedbatelné příjmy, jimiž financuje svou vojenskou agresi na Ukrajině. Jenže každá hrozba cenovým stropem způsobí, že trhy začnou počítat s tím, že Rusko za takových podmínek přísun ropy na trh omezí, a její cena tím pádem vzroste.


Somasekhar,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00