Čína se plně zavázala k politice nulového výskytu kovidu. Je to drastický, pro někoho až drsný záměr, a radikální plány vyžadují razantní opatření. Nedávným rozsáhlým krokem Číny je uzavření nejen velkých metropolí, jako je samotná Šanghaj, ale téměř celé země.
Čínští turisté a cestovní ruch
Po celou dobu pandemie Peking nabádal své občany, aby se vyhýbali cestování, které není nezbytně nutné. Přesto nová opatření, která ve čtvrtek oznámil Národní imigrační úřad na čínské sociální platformě WeChat, naznačují, že se schyluje k restrikcím na hranicích, a to jak při vstupu do nejlidnatější země světa, tak při výstupu z ní.
Vyhlášení přišlo krátce poté, co Národní zdravotní komise ohlásila 237 nově potvrzených případů a 1 680 nových asymptomatických nákaz, většinou z Šanghaje. V Pekingu mezitím 35 nových lokálně přenesených případů během předchozích 24 hodin vyvolalo obavy z blížící se výluky.
Příjezdový cestovní ruch se v posledních dvou letech téměř vytratil, což je v ostrém kontrastu s obdobím před pandemií, kdy čínští cestovatelé patřili k nejfrekventovanějším cestovatelům na světě. V době, kdy se ve většině světa obnovilo cestování, je přetrvávající nepřítomnost čínských turistů pro cestovní ruch již citelným zádrhelem.
Čína, cestovní ruch a statistiky
V roce 2019 odcestovalo z Číny více než 154 milionů turistů, což je pozoruhodný nárůst oproti 57 milionům výjezdových turistů v roce 2010, kdy došlo k prudkému rozvoji cestovního ruchu v Číně. V roce 2021 vycestovalo do zahraničí pouze 25 milionů čínských turistů.
Podle portálu Statista utratili čínští cestovatelé v roce 2019 za cesty do zahraničí přes 260 miliard dolarů, což je nejvíce ze všech národů. Američané utratili 184 miliard dolarů a první pětku uzavírají Němci, Britové a Francouzi.
Není překvapením, že nejsilněji pociťují tuto krizi turistické destinace v okolních asijských zemích. Vietnamská vláda tvrdí, že více než 95 % cestovních kanceláří v zemi, která je pro Číňany oblíbenou dovolenkovou destinací, ukončilo nebo pozastavilo svou činnost.
Lednová zpráva Goldman Sachs předpovídá, že přísná pravidla čínské vlády potrvají nejméně do konce roku a pravděpodobně až do roku 2023.
The Daily Upside
The Motley Fool