Čtvrteční obchodování na devizovém trhu přineslo mimo jiné protisměrný pohyb amerického dolaru a britské libry. Zatímco prvně jmenovaná měna šplhala k nejvyšším úrovním za posledních sedm týdnů, libra padala zpět ke třítýdenním minimům. Libře uškodila opatrnost investorů, kteří si vybírali zisky z předchozích dní.
Zdá se, že největším problémem britské libry je britská ekonomika. Ta totiž stále vykazuje známky stagnace doprovázené vysokou mírou inflace.
A to především té jádrové, která je přesnějším indikátorem cenových tlaků než inflace celková.
„Jádrová inflace je setrvale vysoká, ekonomika velmi slabě roste a napětí na pracovním trhu se mírně uvolňuje. Není tedy překvapením, že britská libra klesá na nižší úrovně,“ uvedl pro agenturu Reuters Michael Brown, stratég společnosti TraderX.
Libra během čtvrtku oslabila o 0,4 procenta vůči americkému dolaru, a dostala se tak na nejslabší hladinu za poslední tři týdny.
Americký dolar tedy logicky vůči libře zpevňoval, avšak nejen vůči ní. Celý dolarový index během čtvrtku zpevnil o 0,6 procenta a dostal se nejvýše za uplynulých sedm týdnů.
Vůči japonskému jenu se dokonce vystoupal na šestiměsíční maximum, když se dolar obchodoval za 138,67 jenu.
Za posilováním dolaru stojí dva klíčový faktory. Jednak se zdá, že se podaří vyhnout nebezpeční nárazu na dluhový strop USA, jednak rostou sázky na další zvýšení základní úrokové sazby Federálním rezervním systémem. Zatímco ještě před měsícem se červnovému „hiku“ dávala mezi investory jen asi 20procentní šance, nyní se pravděpodobnost dalšího růstu sazeb zvýšila na 33 procent.
Zdroj: Dreyfuss – Reuters Indyk – Reuters