Search
Close this search box.

Česko podpoří embargo na ruskou ropu, pokud budou fungovat společné unijní nákupy energií

Česká republika je ochotna za určitých podmínek podpořit ukončení importu ropy z Ruska, a to do konce letošního roku. O embargu na ruskou ropu se na úrovni Evropské unie hovoří v souvislosti se šestým balíkem protiruských sankcí.


Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) je Česká republika ochotna návrh na úplný zákaz dovozu ruské ropy podpořit, jestliže budou fungovat zvažované společné nákupy energií a sedmadvacítka bude mít dostatek rezerv, jež by dokázaly pokrýt případný nedostatek ropy na evropském trhu.

„Pokud bude platit princip, že i o tu bolest se musíme rozdělit spravedlivým způsobem, tak si umím představit, že bychom ty sankce podpořili,“ řekl Jozef Síkela po mimořádném jednání se svými unijními protějšky věnovaném zajištění dostatečných zásob plynu pro případ dalšího uzavření plynových kohoutků ze strany Ruska. Síkela rovněž zdůraznil, že Česko i nadále patří k drtivé většině unijních členů, kteří i nadále odmítají platit za ruský plyn v rublech, což je požadavek Moskvy.

Evropská komise má ještě tento týden předložit členským státům návrh šestého balíku protiruských sankcí. S cílem omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina financovat vojenskou agresi na Ukrajině počítá Brusel s embargem na dovoz ruské ropy. Podle diplomatických zdrojů patrně půjde o postupné ukončení dovozu do konce letošního roku. Členské státy zatím nemají k návrhu jednotný postoj a Maďarsko či Slovensko si hodlají vyjednat výjimku.

Ministři se bavili také o tom, jak zajistit dostatek plynu pro své země a zároveň neporušit dosavadní protiruské sankce, k čemuž by podle komise vedly platby v rublech. „My jsme se dohodli na tom, že nebudeme přijímat žádné kroky, které by oslabily účinek sankcí na Ruskou federaci. Na takovéto věci přistoupit nemůžeme,“ prohlásil Síkela k ruskému požadavku.


ČTK


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00