Search
Close this search box.

Generální ředitel Starbucksu odstupuje. Schultz se opět ujme funkce provizorního šéfa

Pět let poté, co převzal vedení společnosti Starbucks, oznámil ve středu její generální ředitel Kevin Johnson svůj velkolepý odchod. Co to však znamená pro samotný Starbucks? Mají investoři zbystřit?  


Howard Schultz, který dvakrát převzal vedení této kavárenské velmoci se sídlem v Seattlu, a který se zasloužil o to, že se ze Starbucksu stala globální značka, se příští měsíc vrátí na pozici prozatímního šéfa.  Servírování (D)epressa 


Pražení není to jediné, co je dnes ve Starbucksu stinnou stránkou. Přestože firma loni dosáhla tržeb ve výši 29,1 miliardy dolarů, což je více než o 26,5 miliardy dolarů v roce 2019 před vypuknutím pandemie, její akcie za posledních 12 měsíců klesly o 24 %. To je podstatně horší než celkový výkon odvětví stravovacích služeb. Pro srovnání, index S&P 500 Restaurants Industry Index klesl pouze o 5 %. 

Vzhledem k tomu, že inflace v USA dosahuje 7,9 %, řetězce jako Starbucks se potýkají s vyššími náklady na zásobování, dopravu a pracovní sílu. Podle amerického úřadu pro statistiku práce vzrostly ceny položek na jídelním lístku a v roce 2021 to bylo až o 8 %, což je nejvíce za posledních dvacet let. 

Starbucks od října třikrát zvýšil ceny položek na jídelních lístcích a v posledním kvartále překonal odhady Wall Street, když vydělal 8 miliard dolarů, ale přesto nedosáhl očekávaného zisku kvůli vyšším nákladům. 

Zaměstnanci nejméně 130 provozoven Starbucks ve 26 státech požádali o vstup do odborového svazu a šest provozoven hlasovalo pro vstup do odborů, což by mohlo zvýšit náklady na pracovní sílu. Společnost loni zahájila proti odborovou kampaň, které se Schultz sám zúčastnil jako emeritní předseda. 

Tento týden však konsorcium akcionářů vedené skupinou Trillium Asset Management požádalo Starbucks, aby přerušil svou proti odborovou kampaň se zaměstnanci, stejně jako to Schultz provedl v případě své neúspěšné prezidentské kandidatury v roce 2020. 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00