Centrální banky se po selhání dvou amerických bank a záchrany Credit Suisse vrhly na udržení toku hotovosti v globálních finančních systémech, které způsobily šokové vlny na celosvětových trzích.
Šest centrálních bank, včetně Bank of England, oznámilo, že od pondělí zvýší tok amerických dolarů.
Tyto opatření byla naposledy přijata během finanční krize v roce 2008 a v době vrcholící pandemie Covid.
Toto opatření bylo přijato po tom, co byla Credit Suisse v rámci záchranného plánu podpořena státem a zakoupena společností UBS.
Od pátku minulého týdne v USA prudce klesly akciové trhy poté, co zbankrotovaly banky Silicon Valley Bank a Signature Bank, což vyvolalo obavy z běhu na jiné banky. I přesto, že byla během víkendu zachráněna druhá největší švýcarská banka, tlak na trhy zůstává i v pondělí.
Bylo zdůrazněno, že globální bankovní systém je bezpečný, ale existují obavy, že další banky by se mohly dostat do potíží poté, co nedávné zvýšení úrokových sazeb způsobilo některým velké ztráty.
Centrální banky uvedly, že tato opatření slouží jako „důležitý záchranný kruh pro zmírnění napětí na globálních trzích financování“ a snížení dopadu na nabídku úvěrů pro domácnosti a podniky.
Namísto půjčování na otevřeném trhu budou mít britské banky možnost jít přímo k Bank of England a ta si bude půjčovat od americké Federální rezervy.
To bude fungovat stejně i pro banky v eurozóně, Kanadě, Japonsku, Švýcarsku a USA.
Banky budou mít možnost získávat tuto finanční podporu každodenně.
- Jedná se o bankovní krizi? Měly bychom se bát?
Globální bankovní akcie klesly poté, co selhala banka Silicon Valley Bank, přestože prezident Joe Biden všechny ujistil, že Spojené státy udělají „vše, co je potřeba“ k ochraně bankovního systému.
Od té doby se potýkají s obtížemi další dva středně velcí američtí věřitelé – banka Signature Bank se zhroutila a First Republic musela požádat o finanční injekci ve výši 30 miliard dolarů (24,8 miliard liber), aby posílila své finance.
Obava se netýká přímého dopadu problémů v Credit Suisse nebo Silicon Valley Bank, ale spíše toho, že několik společných faktorů ovlivňuje některé jiné instituce. Například nezajištěné vklady vylévající se z některých institucí do větších rychlostí blesku, aniž by někdo navštívil pobočku, díky technologii a ovlivněné komentáři na sociálních médiích. Některé regulátory zároveň nebyly schopny přesně reagovat na situaci.
Celkově se dá říci, že rychle rostoucí úrokové sazby vždy způsobily, že některé instituce se stanou časovanými bombami, zejména v nejasných koutech finančního trhu, kde hráči byli příliš závislí na velmi nízkých úrokových sazbách. To se nyní děje.
Pokud jde o zprávy, které zklidňují situaci, britské banky jsou dobře kapitalizované a mají dostatek financí, jak uvedla Bank of England v neděli, jsou „bezpečné a zdravé“. Ale skutečnost, že se spojila s ostatními centrálními bankami po celém světě, představuje projev síly a pokus o zabránění přetečení rizik.
Zejména existuje obava, že rychle rostoucí sazby na půjčky, které banky poskytují navzájem, by mohly rychle proniknout do ekonomiky a mít skutečný dopad.
Zdroj: BBC