Search
Close this search box.

Čeká nás obrat na akciových trzích? Fed v podezření, že podporu ekonomiky brzy utne

V posledních dnech se mezi analytiky stále častěji diskutuje o tom, jak budou akciové trhy reagovat na ukončení podpory ekonomiky ze strany centrálních bank. A to zejména Federálního rezervního systému, jenž je centrální bankou Spojených států amerických.

Americký investor Joshua Brown je přesvědčený, že se blíží okamžik, kdy Federální rezervní systém začne nahlas hovořit o změně své politiky. Tedy že bude utlumovat takzvané kvantitativní uvolňování v podobě nákupu aktiv a následovat bude také zvyšování úrokových sazeb. Je ovšem pravděpodobné, že tyto signály vyšle napůl skrytě, jako se to stalo po minulé krizi. V roce 2013 tehdejší šéf Fedu Ben Bernanke mimoděk zmínil utažení měnové politiky během svého projevu v Kongresu.

Přestože ze strany Fedu nyní stále zaznívají ujištění, že v podpoře ekonomiky nepřestane, těžko může probíhat do nekonečna. Ale ani konec kvantitativního uvolňování nebo zvyšování úrokových sazeb neznamená, že by se akciové trhy měly hroutit. Podobně jako se tomu nestalo ani po roce 2013. Změní se pouze to, že investoři začnou daleko více hledět na fundamenty jednotlivých firem než doposud. Což ovšem nevylučuje, že trhy mohou krátkodobě hledat směr, než se nadechnou k dalšímu růstu. Stejně jako před osmi lety.


Brown, CNBC
Reuters
Ganti, Investopedia.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00