V posledních dnech se mezi analytiky stále častěji diskutuje o tom, jak budou akciové trhy reagovat na ukončení podpory ekonomiky ze strany centrálních bank. A to zejména Federálního rezervního systému, jenž je centrální bankou Spojených států amerických.
Americký investor Joshua Brown je přesvědčený, že se blíží okamžik, kdy Federální rezervní systém začne nahlas hovořit o změně své politiky. Tedy že bude utlumovat takzvané kvantitativní uvolňování v podobě nákupu aktiv a následovat bude také zvyšování úrokových sazeb. Je ovšem pravděpodobné, že tyto signály vyšle napůl skrytě, jako se to stalo po minulé krizi. V roce 2013 tehdejší šéf Fedu Ben Bernanke mimoděk zmínil utažení měnové politiky během svého projevu v Kongresu.
Přestože ze strany Fedu nyní stále zaznívají ujištění, že v podpoře ekonomiky nepřestane, těžko může probíhat do nekonečna. Ale ani konec kvantitativního uvolňování nebo zvyšování úrokových sazeb neznamená, že by se akciové trhy měly hroutit. Podobně jako se tomu nestalo ani po roce 2013. Změní se pouze to, že investoři začnou daleko více hledět na fundamenty jednotlivých firem než doposud. Což ovšem nevylučuje, že trhy mohou krátkodobě hledat směr, než se nadechnou k dalšímu růstu. Stejně jako před osmi lety.
Brown, CNBC
Reuters
Ganti, Investopedia.com