Bitcoin i další kryptoměny zakončily uplynulý týden mírným růstem. Stále však hledají směr, kterým se vydat. Přestože akcie začínají opatrně obracet sestupný trend, u kryptoměn zatím nic takového pozorovat nelze. Budoucnost kryptoměn nemá jasný směr, jako tomu bylo před několika měsíci.
Bitcoin i Ethereum, dvě nejrozšířenější kryptoměny, se už téměř tři týdny obchodují ve velmi úzkém cenovém koridoru.
Bitcoin se od 11. května pohybuje nejčastěji mezi 27,5 a 30 tisíci dolary. Ethereum osciluje kolem dvoutisícové úrovně.
A zatím nic nenasvědčuje, že by se kryptoměnové trhy měly výrazně vzpamatovat. Existují pro to přinejmenším dva důvody.
Prvním je bezpochyby postupné zpřísňování měnové politiky centrálními bankami. To mimo jiné znamená výrazné omezení přítoku likvidity na trhy, a tedy tlumení poptávky po tomto digitálním aktivu.
Druhý důvod s prvním bezprostředně souvisí. S tím, jak centrální banky zvyšují úrokové sazby, investoři dávají postupně přednost aktivům, jejichž výnosnost se díky tomu zvyšuje. Jde zejména o vládní dluhopisy a také vybrané akciové tituly.
Zatímco u vládních dluhopisů i akcií může investor volit ty, u nichž se dá očekávat růst výnosnosti, kryptoměny se vyznačují mnohem větší homogenitou coby aktiva.
Zjednodušeně řečeno, ať už Bitcoin či Ethereum, obojí je stále kryptoměna, kdežto u akcií je možnost se při investičním rozhodování řídit jejich fundamentem.
Ochota riskovat se u investorů postupně vytrácí, což opět souvisí s tím, že éra levných peněz na nějakou dobu definitivně končí.
Investoři proto začínají mnohem pečlivěji zvažovat, kam své volné prostředky alokují. A budoucnost kryptoměn jim z jejich úvahy nevychází příliš pozitivně.
Zdroj: Dantes, CoinDesk.com