Search
Close this search box.

Automobilka Tesla oznámila rekordní kvartální zisk. A překonala očekávání

Nejhodnotnější americká automobilka Tesla oznámila hospodářské výsledky za druhé letošní čtvrtletí. Pomohly jí hlavně větší prodeje levnějších modelů. Automobilce se rovněž podařilo snížit výrobní náklady.


Zisk Tesly poprvé od konce roku 2019 nezávisel na prodejích daňových environmentálních pobídek ostatním výrobcům aut, což je podle analytiků známkou zlepšujícího se finančního zdraví a schopnosti postavit svůj byznys na tom, co výrobce automobilů dělá výrobcem automobilů.

Tržby Tesly se ve druhém letošním čtvrtletí meziročně zvýšily prakticky na dvojnásobek na necelých 12 miliard dolarů. Asi o 700 milionů dolarů více, než činil tržní konsensus. Nárůst byl ovlivněn zejména tím, že kalifornská továrna byla v loňském roce více než šest měsíců zavřená kvůli koronavirové nákaze.

Tesla vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,18 miliardy dolarů, přičemž ve stejném období loňského roku to bylo jen 129 milionů. Automobilce se podařilo markantně zvýšit výrobu svých vozů. Zatímco loni od dubna do června dodala na trh přes 90 tisíc aut, letos to za stejné období bylo více než 206 tisíc.

Celoroční výhled automobilky bude silně ovlivněn dostupnosti důležitých součástí. Globální automobilový průmysl totiž trpí kvůli nedostatku čipů, k němuž došlo v důsledku koronavirové pandemie a nutnosti uzavřít továrny řady klíčových dodavatelů. V kuloárech se dokonce začalo spekulovat, že si Tesla sama vybuduje továrnu na výrobu čipů. Elon Musk ale už dříve uvedl, že i tak by to trvalo nejméně 12 až 18 měsíců.

Akcie Tesly na oznámené výsledky reagovaly vlažně, když zpevnily jen asi o jedno procento. Aktuálně se obchodují mírně nad 640 dolary, tržní kapitalizace automobilky dosahuje téměř 620 miliard dolarů. Přestože jsou akcie Tesly meziročně o téměř 110 procent silnější, od začátku letošního roku odepsaly skoro 12 procent.

Jin, Rana, Reuters
Tesla Press Release

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00