Search
Close this search box.

Ford oznámil investici ve výši 3,7 miliardy dolarů do závodů na výrobu elektromobilů 

Automobilka Ford ve čtvrtek oznámila masivní iniciativu, v jejímž rámci hodlá investovat 3,7 miliardy dolarů a vytvořit na americkém Středozápadě více než 6 200 pracovních míst pro odbory United Auto Workers a výrazně tak rozšířit výrobní kapacity pro elektromobily. 


V listopadu automobilka zveřejnila plány na realizaci nového ambiciózního cíle ve snaze dohnat lídra v oblasti elektromobilů – Teslu. Do konce roku 2023 chce Ford vyrobit 600 000 elektromobilů ročně a do roku 2026 až 2 miliony kusů ročně. Na podzim loňského roku Ford uskutečnil investici ve výši 11 miliard dolarů do továren na výrobu baterií v Tennessee a Kentucky. 

Obrovské investice do tuzemské výroby nyní pokračují: Ford plánuje utratit 2 miliardy dolarů ve třech závodech na své domácí půdě v Michiganu, dalších 1,5 miliardy dolarů ve třech továrnách v Ohiu a 95 milionů dolarů v závodě v Missouri. Navíc série státních dotací umožní Fordu urychlit přechod na elektromobilitu.  Státní dotace a zahájení výroby 

Podle prezidenta divize pro spalovací motory Kumara Galhotry získá Ford 200 milionů dolarů v rámci ekonomických stimulů od státu Ohio a dalších 150 milionů dolarů od státu Michigan. Podle deníku Financial Times poskytly americké státy a orgány místní samosprávy od roku 2002 výrobcům automobilů vyvíjejícím elektromobily více než 5 miliard dolarů. 

V michiganských závodech se bude vyrábět pickup F-150 Lightning, na který je v současné době tříletý čekací seznam. Závody v Missouri se budou zaměřovat na výrobu elektrické dodávky, zatímco továrny v Ohiu budou zajišťovat montáž dosud neprozrazeného nového elektromobilu, který bude mít svůj debut v polovině tohoto roku. Přátelské vztahy s odborovými svazy 

Kromě 6 200 nových pracovních míst Ford dále uvádí, že převede dalších 3 000 stávajících pracovníků na plný úvazek v rámci odborových svazů.  

Firma také vynakládá další miliardu dolarů na zlepšení pracovních podmínek ve svých továrnách, včetně zdravějšího stravování a lepšího osvětlení na parkovacích prostorech. 

Pro odborový svaz United Auto Workers, který obvykle vyjednává jen jednou za čtyři roky, je to velmi vzácná událost. Kdo říká, že vztahy mezi firmou a odbory musí být tak nepřátelské? 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05