Search
Close this search box.

Americké akcie mají před sebou týden pravdy. Vyjdou totiž aktuální data o inflaci

Investoři na Wall Street budou v tomto týdnu netrpělivě očekávat aktuální údaje o vývoji spotřebitelských cen. Bude se od nich pravděpodobně odvíjet další uvažování americké centrální banky směrem k nastavení jejích základních úrokových sazeb. Páteční data z amerického trhu práce ale předznamenávají, že inflační tlaky nikterak zásadně nepolevují.


Wall Street již o dosažení svého letošního dna v polovině června posílila o 13 procent. Investory pohání optimistická očekávání, že americká centrální banka bude v boji proti inflaci pokračovat méně razantně než doposud. Jenže takovému scénáři může být učiněna přítrž. Americký Úřad pracovní statistiky (BLS) totiž ve středu zveřejní, jak se v červenci vyvíjely spotřebitelské ceny.

Pokud by inflace překonala očekávání a odhady analytiků, mohla by Federálnímu rezervnímu systému zavdat příčinu pro pokračování zvyšování základních sazeb v nezměněném, či dokonce i razantnějším tempu. Takovému scénáři by odpovídaly páteční údaje z amerického trhu práce, který stále vykazuje znaky silného přehřátí.

Za červenec totiž v USA přibylo 528 tisíc nových pracovních míst, což byl více než dvojnásobek toho, co odhadovali například experti osloveni agenturou Reuters. Jde o velmi překvapivý výsledek, zejména v kontextu faktu, že americká ekonomika se nachází v technické recesi.

Vývoj zaměstnanosti však obecně za vývojem hrubého domácího produktu mírně zaostává, více právě napoví data o vývoji červencové inflace. Pokud se však potvrdí, co říká trh práce, Federální rezervní systém zřejmě ve svém proinflačním tažení nepoleví, což bude špatná zpráva pro akciové trhy.


Ahmed,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05