Investoři na Wall Street budou v tomto týdnu netrpělivě očekávat aktuální údaje o vývoji spotřebitelských cen. Bude se od nich pravděpodobně odvíjet další uvažování americké centrální banky směrem k nastavení jejích základních úrokových sazeb. Páteční data z amerického trhu práce ale předznamenávají, že inflační tlaky nikterak zásadně nepolevují.
Wall Street již o dosažení svého letošního dna v polovině června posílila o 13 procent. Investory pohání optimistická očekávání, že americká centrální banka bude v boji proti inflaci pokračovat méně razantně než doposud. Jenže takovému scénáři může být učiněna přítrž. Americký Úřad pracovní statistiky (BLS) totiž ve středu zveřejní, jak se v červenci vyvíjely spotřebitelské ceny.
Pokud by inflace překonala očekávání a odhady analytiků, mohla by Federálnímu rezervnímu systému zavdat příčinu pro pokračování zvyšování základních sazeb v nezměněném, či dokonce i razantnějším tempu. Takovému scénáři by odpovídaly páteční údaje z amerického trhu práce, který stále vykazuje znaky silného přehřátí.
Za červenec totiž v USA přibylo 528 tisíc nových pracovních míst, což byl více než dvojnásobek toho, co odhadovali například experti osloveni agenturou Reuters. Jde o velmi překvapivý výsledek, zejména v kontextu faktu, že americká ekonomika se nachází v technické recesi.
Vývoj zaměstnanosti však obecně za vývojem hrubého domácího produktu mírně zaostává, více právě napoví data o vývoji červencové inflace. Pokud se však potvrdí, co říká trh práce, Federální rezervní systém zřejmě ve svém proinflačním tažení nepoleví, což bude špatná zpráva pro akciové trhy.
Ahmed,
Reuters