Search
Close this search box.

Mastercard a Visa vyhlížejí konec roku a předvánoční nákupní horečku. Loni měly žně

Již za necelé dva měsíce v podstatné části světa zavládnou Vánoce. Zbývající týdny se proto tradičně nesou ve znamení nákupní horečky, kdy lidé shánějí dárky, jimiž chtějí potěšit své blízké. Konec roku je proto jedním z nejlepších období pro provozovatele platebních karet, včetně Visa a Mastercard.


Provozovatelé platebních karet Visa a Mastercard se nejspíše mají na co těšit i v letošním předvánočním čase.

Přestože příjmy domácností drtí vysoká inflace, na vánočních dárcích lidé zpravidla nešetří. Tedy pokud neočekávají hlubokou ekonomickou krizi.

Podle dosud publikovaných dat, ať už pro Spojené státy či Evropskou unii, sice ekonomiky směřují do recese, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli dočkat podobných propadů jako například během covidové pandemie.

Podle aktuálních údajů Eurostatu evropský trh práce zatím známky přicházející recese nejeví vůbec. Nezaměstnanost v sedmadvacítce totiž v září v porovnání se srpnem klesla na rovných šest procent. Nachází se tak hluboko pod úrovní před propuknutím pandemie.

Ve Spojených státech je situace podobná, a tak přestože reálné příjmy domácností klesají, o práci se lidé zatím bát nemusí.

I proto se dá očekávat, že se letos do značné míry zopakuje předvánoční nákupní horečka z loňského roku. Společnost Visa za poslední loňský kvartál zaznamenala nárůst objemu plateb meziročně o 20 procent, v případě Mastercard došlo ke zvýšení dokonce o 23 procent.

A zdá se, že letošní Vánoce by mohl být vývoj podobný. Naznačuje to výrazný nárůst plateb pomocí těchto platebních karet během letošní turistické sezóny.

Ve většině destinací totiž skončila přísná proticovidová opatření, což vedlo ke skokovému zvýšení objemu turistického ruchu. Lidé se tak nejspíše nebudou bát utrácet ani v posledních dvou měsících tohoto roku za vánoční dárky.


Zdroj: Nishant, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05