Search
Close this search box.

Američané si prodejem nemovitostí přijdou na víc peněz než v zaměstnání 

Poprvé v historii vydělali majitelé domů (s průměrným příjmem kolem 50 000 dolarů ročně před zdaněním) více peněz na rostoucí hodnotě vlastního domu než v zaměstnání. Podle agentury Zillow činila v roce 2021 mediánová tržní hodnota domů v Americe 321 634 dolarů, což je o 52 667 dolarů více než před rokem. 


Někteří lidé si toto konstatování přečtou a rozhodnou se, že je nejvyšší čas prodat dům a takzvaně vydělat, zatímco jiní dojdou k opačnému úsudku – totiž že vlastnictví nemovitosti je v Americe jedním z nejlepších způsobů, jak nabýt bohatství. Podívejme se na to však podrobněji. Scénář č. 1: Prodat nemovitost  


Ve většině regionů v Americe pravděpodobně majitelé nemovitostí dosáhli značného zisku, pokud svůj dům prodali již dnes, neboť jeho hodnota vzrostla. Za tento sen mohou poděkovat vysoké poptávce po bydlení, nízké nabídce a relativně nízkým hypotečním sazbám. V opačném případě by prodej domu v době zvýšené poptávky po bydlení, která dnes na americkém trhu panuje, nemusel být finančně správným rozhodnutím.  

Státy jako Atlanta, Dallas, Salt Lake City nebo Boise zažívají populační nárůst, a kde velké množství zájemců doslova zápasí o ty nejlepší nemovitosti. Například majitelé domů v Kalifornii vydělají průměrně 160 000 dolarů (v důsledku valuace nemovitosti), což je výrazně více než americký medián. Na scéně se angažují také investoři, a to jak z řad malých a středních firem, tak i korporací. Jak lze vidět, prodej domu v této inflační době může fungovat, ale pouze v některých situacích. Scénář č. 2: Udržet si nemovitost  


Pro majitele domů je někdy náročné odolat zajímavým cenovým nabídkám od jednotlivých zájemců. Avšak většině majitelům časem dojde, že dům prodat nemusí, a že je lepší vlastnit a udržet si tak fyzické aktivum, které jim v budoucnu může generovat příjmy. Nemovitosti mají výhodu v tom, že se jejich hodnota časem zhodnocuje, a majitelé mohou díky tomu financovat např. konsolidaci dluhů nebo rekonstrukci.  

Analytici odhadují, že hodnota nemovitostního trhu bude po celý rok 2022 růst. Zatím nikdo nepředpovídá zastavení růstu cen, což obvykle znamená, že tato událost je příliš vzdálená budoucnosti, než aby bylo možné ji přesně předpovědět. Přestože byste dnes mohli američtí majitelé prodejem svého domu vydělat velké peníze, možná bude pro ně lepší, když si svoji nemovitost ponechají, alespoň na určitou dobu.     


Laura Agadoni 
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00