Search
Close this search box.

Akciové trhy vstupují do klidnější části roku

Úterní obchodování na Wall Street bylo do značné míry ovlivněno výrokem americké ministryně financí Janet Yellenové. Období, do kterého vstupujeme, se ale vyznačuje právě tím, že akciové trhy reagují na podobné zprávy než na fundamenty jednotlivých firem.

Obchodníci s akciemi mají oblíbené rčení: Sell in May, and go away. Úsloví charakterizuje část roku, do které právě vstupujeme. Znamená to, že právě květen je měsícem, kdy se dá jen těžko očekávat překotný vývoj na akciových trzích, který by byl navíc opřený o takzvané fundamenty. Tedy o finanční kondici jednotlivých firem, s jejichž akciemi se obchoduje.

Trhy tak daleko častěji reagují na zprávy, které mohou trhem hnout na jednu, či druhou stranu, nebo na výroky z ekonomického pohledu významných osobností. Příkladem může být třeba úterní prohlášení americké ministryně financí Janet Yellenové. Ta řekla, že by bylo vhodné, aby došlo ke zvýšení úrokových sazeb, neboť hrozí, že se americké hospodářství přehřeje.

Wall Street na Yellenové slova reagovala poklesem v čele s indexem Nasdaq, který mapuje vývoj technologického segmentu. Na druhé straně ale podobné zprávy mohou být také dobrou příležitostí k nákupu, neboť kdy jindy kupovat, než když jsou ceny dole.


McCormick, Yahoo! Finance
Sanyal, Shankar, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00