Search
Close this search box.

Hedgeové fondy vykazují nejhorší výnosy

Na obrazovce iPadu lze vidět svíčkové grafy znázorňující vývoj trhu. Hedgeové fondy
Zdroj: shutterstock.com

Světové hedgeové fondy zaznamenaly v roce 2022 nejhorší výnosy za posledních 14 let. Agresivní zvyšování úrokových sazeb v USA tvrdě postihlo hodnotu aktiv. Nicméně jejich poklesy jsou celkově menší než propad, který letos zaznamenaly akciové a dluhopisové trhy.


Některé strategie hedgeových fondů, které investovaly peníze do komodit a měn dosáhly v roce 2022 lepších výsledků. Pro investory realizovaly poměrně slušné výnosy.

„Akcie a dluhopisy jsou více citlivé na makro události, zejména na inflaci,“ sdělil Meisan Lim, výkonný ředitel hedgeových fondů z Cambridge Associates.

Podle údajů investiční skupiny Preqin klesly výnosy hedgeových fondů v letošním roce o 6,5 %. To je největší pokles od roku 2008, kdy klesly o 13 %.

Co se týče strategií, makrofondy si podle údajů HFR do listopadu letošního roku připsaly 8,2 %. Zatímco strategie zaměřené na akcie ztratily 9,7 % a strategie reagující na události utrpěly ztrátu 4,7 %.

„Makro jako strategie historicky méně koreluje s pohyby na širším akciovém trhu, což pomáhá diverzifikovat portfolia,“ uvedla UBS ve své poznámce.

Podle Andrewa Hendryho, manažera ze společnosti Janus Henderson Investors, která spravuje fond Global Multi-Strategy Fund v hodnotě 900 milionů eur, uspěly proto, že strategie kopírující trend byla účinná díky inflačnímu vývoji.

„Trend-following funguje na principu, že trhy zpracovávají informace neefektivně a různou rychlostí, které se zpočátku pohybují jedním směrem. Mají větší pravděpodobnost, že se tímto směrem budou pohybovat i nadále,“ dodal Hendry.

Vedle poklesu tradičních aktiv klesla rovněž čistá bilanční hodnota globálních hedgeových fondů. Ty se v prvních třech kvartálech letošního roku přesunuly z akcií do dluhopisů, a to o 4,8 % na 4,3 bilionu dolarů.

Hedgeové fondy podle údajů investiční skupiny Preqin zaznamenaly v tomto období celkový odliv kapitálu ve výši 109,8 miliardy USD.


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00