Search
Close this search box.

Akciové trhy mají to nejhorší za sebou, tvrdí analytici amerických bank

Wall Street zažila v uplynulém týdnu velký návrat poté, co se snažila vstřebat dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Jelikož s ním investoři počítali, akcie v New Yorku zakončily páteční seanci asi o více než šest procent silnější oproti pondělku.


Hlavní index newyorské burzy zakončil minulý týden růstem o více než jedno procento. Od pondělí do pátku přitom zpevnil o 6,2 procenta. Podobně se vyvíjely i další dva indexy Dow Jones Industrial Average a technologický Nasdaq. Druhý jmenovaný přidal dokonce téměř devět procent. A to vše v týdnu, ve kterém američtí centrální bankéři rozhodli o zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.

Vzhledem k tomu, že zpřísňování měnové politiky obecně nebývá finančními trhy vnímáno pozitivně, může se vývoj posledních pěti dnů jevit jako paradox. Jenže detailnější pohled nám odhalí, že to tak není. Předně, zvýšení úrokových sazeb bylo dlouhodobě očekávání, trhy jen spekulovaly, zda je Fed zvedne o čtvrt, nebo půl procentního bodu. A poslední údaje o inflaci nahrávaly spíše půlbodové variantě. Zvýšení o 0,25 procentního bodu tak lze do jisté míry chápat jako pozitivní překvapení.

Druhým faktorem slibného vývoje na Wall Street byly naděje kolem průběhu jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o podmínkách příměří ve válce zmítané Ukrajině. Přestože klid zbraní zatím zdaleka „nehrozí“, trhy si všimly informací, že u rozhovorů nastal posun. Tak uvidíme.

Analytici některých amerických bank jdou dokonce ještě dál. V bance UBS si například myslí, že akcie spíše porostou a svým klientům radí, aby se jich nyní nezbavovali. Experti JP Morgan zase věří, že index S&P 500 do konce letošního roku posílí asi o deset procent. „Přestože optimismus o globálním ekonomickém růstu slábne, naši klienti nevypadají, že by se očekávali příchod recese,“ uvedli pro agenturu Reuters stratégové Bank of America. Vývoj uplynulého týdne tedy nabádá k opatrnému optimismu.


Krauskopf, Reuters
Schneider, Saphir, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00