Search
Close this search box.

Akcie Tesly stále posilují. Vzhůru je ženou očekávané čtvrtletní výsledky i možný split

Tržní hodnota americké automobilky Tesla se za posledních pět dní zvýšila o desetinu. Její akcie se tak stále vezou na vlně spuštění sériové výroby elektromobilů v německé Gigafactory ve městě Grüheide východně od Berlína. Důvodů, proč by akcie Tesly mohly pokračovat v posilování, je ale více.


Existují přinejmenším dva. Prvním je blížící se konec prvního letošního kvartálu a s ním související zveřejnění informace o tom, kolik vozidel Tesla od ledna do března letošního roku dodala svým zákazníkům. Analytici všeobecně očekávají výsledek mezi 310 a 320 tisíci kusy, což by v porovnání s předchozím kvartálem znamenalo mírný nárůst v řádu jednotek procent.

To sice na první pohled nevypadá jako převratný výsledek, ovšem v kontextu nových covidových restrikcí a hrozícího opětovného nedostatku některých důležitých součástí by šlo o poměrně slušná čísla. Někteří analytici jsou navíc ještě optimističtější a očekávají, že Tesla dodala na trh více než 320 tisíc elektromobilů.

Druhým důvodem pro sílící akcie je tweet samotné Tesly z pondělí 28. března. „Požádáme na valné hromadě akcionáře, aby rozhodli o vydání dalších akcií za účelem jejich rozdělení,“ stojí v postu na sociální síti. Pokud akcionáři návrh odhlasují, půjde o takzvaný split. Tedy o situaci, kdy každý akcionář za jednu stávající akcii obdrží určité předem dané větší množství.

To bude znamenat i snížení nominální hodnoty akcií, což ale nakonec může otevřít cestu k jejich dalšímu zhodnocování. Split se dělá mimo jiné i proto, že akcie jsou poté dostupnější širšímu spektru investorů. Zatímco dnes se akcie Tesly obchoduje kolem 1100 dolarů, po splitu by jejich cena klesla na několik stovek dolarů. A za takovou cenu už je schopno si akcie Tesly pořídit větší množství lidí. Navíc historické zkušenosti naznačují, že po splitu cena akcií zpravidla zažívá poměrně solidní růst.


Root, Barron´s.com
Hull, Bloomberg


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00