Search
Close this search box.

Podpora koruny ze strany České národní banky v červenci opět zesílila

Česká národní banka s intervencemi na devizovém trhu ve prospěch české koruny nepřestala. Ba naopak. Jejich intenzita se během července oproti předchozímu měsíci ještě zvýšila. S odvoláním na zveřejněné údaje o stavu devizových rezerv to uvedl hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.


Objem intervencí České národní banky na podporu tuzemské měny se v červenci dále zvyšoval, a to až na skoro deset miliard eur (v přepočtu asi 246 miliard korun). Od května do července tak ČNB za intervence utratila už kolem 20,5 miliardy eur, což v přepočtu činí asi 504 miliard korun, odhadl Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.

Při pohledu na vývoj likvidity bankovního sektoru je podle něho patrné, že intervence pokračovaly i v srpnu, i když pravděpodobně s menší intenzitou. Tomu by ostatně odpovídal i další pokles devizových rezerv, který v tomto měsíci nastal, uvedl. Devizové rezervy ke konci srpna klesly o téměř čtyři miliardy eur na 142,3 miliardy eur (přibližně 3,5 bilionu korun).

Masivně centrální banka intervenuje podle Petra Dufka už od května a její aktivita postupně nabírala na síle. Prostor k intervencím ČNB nepochybně má díky vysoké úrovni devizových rezerv, jejichž větší část nahromadila v době kurzového režimu uplatňovaného v letech 2013 až 2017, uvedl ekonom.

ČNB díky intervencím stabilizovala korunu pod hranicí 25 korun za euro. Devizové rezervy, které jsou jinak velmi vysoké vzhledem k velikosti ekonomiky, poklesly, avšak zároveň za pomoci intervencí ČNB stahuje poměrně drahé koruny z trhu, upozornil Dufek. Zatímco výnos devizových rezerv je podle centrální banky v posledním roce negativní, za volné koruny platí repo sazbu, která je nyní na sedmi procentech.


ČTK

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05