Search
Close this search box.

Africký e-commerce Jumia a jeho propad až o 68 %. Investice, která se možná vyplatí?   

Akciové tituly na rozvíjejících se trzích, jako jsou MercadoLibre a Coupang, se těší velké přízni ze strany investorů. Přesto se zdá, že region, který je obvykle z většiny investičních rozhovorů vynechán, tedy řeč je o Africe. Afrika je koneckonců domovem 1,4 miliardy lidí, což podnikům nabízí neomezené příležitosti pro inovace a růst. 


Jumia Technologies (JMIA 12,47 %) je společnost zaměřená na e-commerce působící na africkém kontinentě, ale rovněž na poli finančních technologií a logistiky.  

Podle prognóz by měla Afrika do roku 2025 překročit hranici půl miliardy uživatelů v sektoru e-commerce, což odpovídá složené roční míře růstu (CAGR) ve výši 17 %, ale udivující je, že taková prognóza představuje pouze 40 % míru infiltrace na tomto kontinentu. 

Firma 10. srpna zveřejnila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, což vedlo k téměř 20 % nárůstu ceny jejích akcií. I přesto však akcie společnosti Jumia od svého vstupu na burzu v roce 2019 klesly o 68 %, a proto ještě není pozdě na to, aby investoři naskočili na ujíždějící vlak.  


Obchodní aktivity nabírají na síle 

Ve druhém kvartále vzrostly celkové tržby v rámci e-commerce meziročně o 42,5 % na 57,3 milionu dolarů. Zlepšily se i další klíčové operativní indikátory, tj. počet aktivních zákazníků se zvýšil o 25,9 % na 3,4 milionu a celkový počet objednávek vzrostl o 35,5 % na 10,3 milionu. 

Hrubý objem zboží (zkr. GMV), který udává celkovou hodnotu veškerého zboží prodaného na platformě, rovněž vzrostl o 21,3 % na 271,1 milionu dolarů. Je však třeba vzít v úvahu jednu výjimku – společnost v tomto čtvrtletí vykázala upravený zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace (zkr. EBITDA) ve výši 57,2 milionu dolarů.  

Ačkoli firma zopakovala výhled upravené ztráty EBITDA za celý rok v rozmezí 200 až 220 milionů dolarů, její vedení uvedlo, že největší čtvrtletní ztráty jsou již minulostí a že rok 2023 by měl být z hlediska ziskovosti výrazně lepší. Celkový objem plateb v rámci služby JumiaPay meziročně vzrostl o 31,1 % na 74,2 milionu dolarů a počet transakcí se zvětšil o 25,9 % na 3,4 milionu. 


Vyplatí se investovat na africké půdě?  

Investoři se právem obávají toho, zda je společnost Jumia schopna dlouhodobě dosahovat zisku. Až do této chvíle vedení podniku navyšovalo výdaje, aby dosáhlo růstu, ale zdá se, že největší čtvrtletní ztráty jsou již dávno minulostí. Dochází k určitému progresu, a i když to může nějakou dobu trvat, investoři, kteří nakoupí na dnešních úrovních, by se mohli těšit z obrovských zisků v budoucnu.  

Avšak existuje tu jistá míra rizika, která rozhodně není malá. Jumia má v současné době 350,8 milionu dolarů v hotovosti, peněžních ekvivalentech a investicích, čímž si zajistila dostatek času, než bude zapotřebí dalšího financování. Je tedy nezbytné, aby Jumia v nadcházejících kvartálech pokračovala v expanzi a zároveň snižovala své náklady.  

Vzhledem k nedávnému vzestupu, obrovskému tržnímu potenciálu a nízké ceně akcií se však lze domnívat, že tento africký klenot má dnes příznivý poměr rizika a výnosu.  


Luke Meindl 
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05

Nadcházející webinář:

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00