Search
Close this search box.

Americké akcie se vezou na vlně optimismu. Pomohla spotřebitelská i výrobní inflace

Investoři na Wall Street jsou od poloviny obchodního týdne plni pozitivních očekávání. O ně se přičinila aktuální data vypovídající o vývoji spotřebitelských cen i cen průmyslových výrobců v červenci. Inflace totiž nečekaně brzdí, což zvyšuje pravděpodobnost, že Federální rezervní systém zmírní své tempo zvyšování úrokových sazeb.


Newyorská burza nabrala ve středu strmé stoupání, na které ve čtvrtek navázala dalším, byť mírnějším, růstem. Wall Street za tento vývoj v obou případech vděčí pozitivním překvapením na americké inflační frontě.

Už ve středu totiž americký Bureau of Labor Statistics oznámil, že spotřebitelské ceny zůstaly v červenci stejné jako v červnu a inflace meziročně dokonce klesla z červnových 9,1 na červencových 8,5 procenta. V reakci nejvíce zpevnily technologické akcie, index Nasdaq si připsal bezmála tři procenta. Také zbývající indexy newyorského parketu výrazně rostly.

Rally pokračovala i ve čtvrtek, kdy stejný úřad zveřejnil data o vývoji inflace v průmyslu. Index cen výrobců se v USA v červenci meziměsíčně snížil o 0,5 procenta. Znamená to, že průmyslové ceny klesly, přičemž v červnu ještě vykazovaly meziměsíční jednoprocentní vzestup.

K deflaci cen průmyslových výrobců došlo hlavně díky masivnímu zlevnění energie, a to o devět procent. O desetinu procenta zlevnily ještě ostatní služby, zatímco u zbývajících druhů meziproduktů došlo jen k nepatrnému zdražení.

Pokles cen v průmyslu byl však ještě větším překvapením než zastavení meziměsíční inflace spotřebitelské, a tak Wall Street pokračovala v růstu. Její hlavní index S&P 500 přidal asi půl procenta, technologický Nasdaq zhruba jednu desetinu.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00