Federální rezervní systém ve středu podle očekávání zvýšil svou základní úrokovou sazbu. Americký dolar však na rozhodnutí centrální banky reagoval poklesem. Trhy zjevně již zvýšení úrokových sazeb zakalkulovaly do svých očekávání, a tak je v současné době kurs dolaru více závislý na jiných veličinách a okolnostech než úrokových sazbách Fedu.
Právě lepší než očekávaná data z americké ekonomiky nakonec dolaru ve druhé polovině týdne pomohla směrem vzhůru. Dolar vůči koši měn během čtvrtečního obchodování zpevnil o 0,7 procenta.
Důvodem jeho posílení byl aktuální údaj o růstu amerického hrubého domácího produktu. Ten ve druhém kvartále stoupl v anualizovaném vyjádření o 2,4 procenta, což bylo více, než očekávali experti osloveni agenturou Reuters.
Jejich průměrný odhad činil 1,8 procenta. Americké hospodářství navíc zrychlilo růst v porovnání s prvním kvartálem, kdy HDP vykázal růst o rovná dvě procenta.
Ekonomiku USA drží nad vodou zejména odolný trh práce, který zároveň pozitivně působí na úroveň spotřeby domácností. Vedle toho se solidně vyvíjejí i firemní investice, což je spolu s vysokou úrovní soukromé spotřeby nadějným indikátorem, že se země vyhne recesi, či alespoň hluboké recesi.
Americký dolar ale v polovině týdne ovlivnilo rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.
Americká centrální banka rozhodla o jejich zvýšení o dalšího čtvrt procentního bodu na interval 5,25 až 5,5 procenta.
Šlo o očekávaný „hike“, a tak kurs dolaru po oznámení měnověpolitického rozhodnutí mírně oslabil. Jak se bude měnová politika Fedu vyvíjet, ukáží až údaje o vývoji inflace, která je klíčovým ukazatelem pro rozhodování centrálních bankéřů o sazbách.
Zdroj: Mutikani, Matthews – Reuters