Evropské sedmadvacítce se i v září dařilo držet spotřebu plynu poměrně hluboko pod dlouhodobým průměrem. Pomohlo i teplé počasí a přechod části firem na jiné zdroje energie, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu.
Zářijová spotřeba plynu Evropské unie byla nižší o 15 procent v porovnání s pětiletým průměrem pro daný měsíc. Spotřeba plynu se tedy daří držet podobně nízko jako v srpnu, kdy se pohybovala 14 procent pod pětiletým srpnovým průměrem.
Na takto výrazný pokles spotřeby měly vliv zejména rostoucí ceny plynu. Ty způsobily, že domácnosti i firmy se snažily šetřit, jak to jen šlo.
A to přesto, že některé zářijové dny byly teplotně podprůměrné. Podzimní počasí je ale zatím teplejší než obvykle, což tlumí poptávku po plynu ze strany domácností a firem za účelem vytápění.
„Vysoké ceny plynu skutečně vedou k výraznému omezování jeho spotřeby nebo kompletnímu nahrazování jinými zdroji,“ uvedl pro agenturu Reuters Simone Tagliapietra, analytik Think-tanku Bruegel.
Podle něho ale zatím není jasné, jakou roli sehraje přerušování provozů některých firem. Jedná se zejména o výrobce oceli nebo stavebních materiálů.
Členské země Evropské unie se dohodly, že omezí svou poptávku po zemním plynu od srpna alespoň o 15 procent.
A to z důvodu, aby ušetřily co největší část ze svých nahromaděných zásob, a bylo možné relativně bez problémů přečkat nadcházející zimu. A nevyčerpat plynové zásobníky zcela.
Zásobníky na zemní plyn v EU jsou aktuálně zaplněny průměrně z 94 procent, což v kombinaci s teplým říjnem a neustále připlouvajícími loďmi se zkapalněným zemním plynem.
To vyvolalo pokles ceny komodity na spotovém trhu. Megawatthodina plynu se tak poprvé po několika měsících obchoduje za méně než 100 eur.
Zdroj: Abnett, Reuters