Bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu byla za prvních pět měsíců letošního roku o více než 65 miliard korun příznivější než za stejné období loňského roku. Na zlepšením plnění se projevil konec restrikcí v důsledku pandemie koronaviru. Stát také meziročně zvýšil objem investic.
Hospodaření státu se během května zhoršilo o bezmála 90 miliard korun, když schodek státního rozpočtu dosáhl za prvních pět měsíců 189,3 miliardy. „Aktuální stav plnění rozpočtu je odrazem reality. Květen je tradičně slabší měsíc, odešly vysoké platby do regionálního školství a na sociální služby, zatímco na příjmové straně chybí vysoká čtvrtletní inkasa daní z příjmů a DPH,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Příjmy státního rozpočtu meziročně vzrostly o téměř 49 miliard korun, výdaje byly naopak o necelých 17 miliard nižší. Příjmová strana rozpočtu byla ovlivněna nárůstem daňových výnosů včetně pojistného, z nichž v absolutních částkách došlo k největšímu zvýšení u daně z přidané hodnoty, a to o 24 miliard korun. S necelými 15 miliardami následovalo pojistné na sociální zabezpečení.
Na výdajové straně došlo k největšímu poklesu u běžných výdajů státu, a to o 20,4 miliardy korun. Naopak kapitálové výdaje (investice) byly v květnu meziročně o 3,5 miliardy korun vyšší. Z běžných výdajů nejvíce poklesly transfery podnikatelům (o 44,5 miliardy korun), naopak největší nárůst byl zaznamenán u sociálních výdajů (o 14,9 miliardy) zejména v důsledku valorizace důchodů.
„Především se ale ukazuje, že očekávání 100 miliard daňových příjmů navíc oproti schválenému rozpočtu jsou iluzí opozice. Naopak dvojnásob teď bude platit, že vláda musí dobře zvážit každou korunu výdajů navíc a nenaskakovat na populistické návrhy opozice, které by nás stály hodně přes 200 miliard korun ročně,“ dodal Zbyněk Stanjura.
-red-