Search
Close this search box.

Stát ke konci května hospodařil se schodkem téměř 190 miliard korun

Bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu byla za prvních pět měsíců letošního roku o více než 65 miliard korun příznivější než za stejné období loňského roku. Na zlepšením plnění se projevil konec restrikcí v důsledku pandemie koronaviru. Stát také meziročně zvýšil objem investic.


Hospodaření státu se během května zhoršilo o bezmála 90 miliard korun, když schodek státního rozpočtu dosáhl za prvních pět měsíců 189,3 miliardy. „Aktuální stav plnění rozpočtu je odrazem reality. Květen je tradičně slabší měsíc, odešly vysoké platby do regionálního školství a na sociální služby, zatímco na příjmové straně chybí vysoká čtvrtletní inkasa daní z příjmů a DPH,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Příjmy státního rozpočtu meziročně vzrostly o téměř 49 miliard korun, výdaje byly naopak o necelých 17 miliard nižší. Příjmová strana rozpočtu byla ovlivněna nárůstem daňových výnosů včetně pojistného, z nichž v absolutních částkách došlo k největšímu zvýšení u daně z přidané hodnoty, a to o 24 miliard korun. S necelými 15 miliardami následovalo pojistné na sociální zabezpečení.

Na výdajové straně došlo k největšímu poklesu u běžných výdajů státu, a to o 20,4 miliardy korun. Naopak kapitálové výdaje (investice) byly v květnu meziročně o 3,5 miliardy korun vyšší. Z běžných výdajů nejvíce poklesly transfery podnikatelům (o 44,5 miliardy korun), naopak největší nárůst byl zaznamenán u sociálních výdajů (o 14,9 miliardy) zejména v důsledku valorizace důchodů.

„Především se ale ukazuje, že očekávání 100 miliard daňových příjmů navíc oproti schválenému rozpočtu jsou iluzí opozice. Naopak dvojnásob teď bude platit, že vláda musí dobře zvážit každou korunu výdajů navíc a nenaskakovat na populistické návrhy opozice, které by nás stály hodně přes 200 miliard korun ročně,“ dodal Zbyněk Stanjura.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00