Search
Close this search box.

Ropná akcie jako automat na generování pasivních příjmů? 

Společnost Devon Energy (NYSE: DVN) zavedla v loňském roce unikátní dividendový model. Tato ropná firma poprvé zavedla politiku fixních a variabilních dividend. Základní kvartální dividendu doplňuje totiž variabilními platbami až do výše 50 % přebytečného cash flow, a to každé čtvrtletí. 


V důsledku toho se Devon Energy stává obrovským producentem pasivních příjmů a jeho volný peněžní tok prudce roste díky vyšším cenám ropy. Společnost nedávno opět navýšila dividendu a dosáhla tak nového rekordu. Vzhledem k současné situaci na trhu s ropou by Devon mohl i v nadcházejících čtvrtletích vyplácet svým akcionářům tučné dividendy. Další příliv kapitálu. Odkud se bere?  

Devon Energy nedávno zveřejnil své výsledky za první čtvrtletí. Dokázal vyprodukovat provozní peněžní toky ve výši 1,8 miliardy dolarů, což je o 14 % více než ve čtvrtém kvartálu. Zároveň vytvořil rekordní volné peněžní toky ve výši 1,3 miliardy dolarů, což představuje 18% meziroční nárůst.  

Devon využil tak svůj peněžní tok k financování kapitálových výdajů a k výplatě čtvrtletní dividendy ve výši 0,16 USD na akcii. I po pokrytí těchto dvou finančních výdajů zbývalo společnosti více než 1,3 miliardy dolarů volného peněžního toku. 

Polovinu z této částky vyplatil ve formě variabilních dividend, takže celková výše dividendy za čtvrtletí dosáhla rekordních 1,27 USD na akcii, což je o 27 % více než při poslední distribuci. 

Devon si ponechal část zbývajících prostředků, aby posílil svou rozvahu, a zvýšil tak svou hotovostní bilanci o 354 milionů dolarů na 2,6 miliardy dolarů. Mezitím akcionářům vrátil dalších 891 milionů dolarů zpětným odkupem 19,1 milionu akcií. Více peněz pro akcionáře 

Devon Energy v uplynulém roce postupně vracel investorům každý kvartál více hotovosti. Celkově vzrostla výplata fixních dividend o neuvěřitelných 270 %. Zvýšil celkové výdaje z 0,34 USD na akcii v prvním čtvrtletí roku 2021 na 1,27 USD na akcii v prvním čtvrtletí letošního roku.  

Společnost zvýšila svou pevnou základní dividendu o 45 % a zároveň vyplatila podstatně více prostřednictvím variabilní dividendy. Vzhledem k aktuálním cenám ropy Devon předpokládá, že i v letošním roce bude investorům vracet velké množství peněz. 

Firma spatřuje potenciál vyplatit v roce 2022 dividendy ve výši více než 4,75 USD na akcii, což je více než dvojnásobek loňské částky, která činila 1,97 USD na akcii. Při současné ceně akcií představuje tato úroveň výplaty dividendový výnos kolem 8 %. To je šestkrát více než dividendový výnos indexu S&P 500. 

Kromě dividendy vrací Devon Energy akcionářům další hotovost prostřednictvím programu zpětného odkupu akcií. Devon nedávno navýšil svou kvótu o 25 % na 2 miliardy dolarů.  Pasivní příjem plynoucí z ropy 

Devon Energy nyní nabízí potenciálním investorům jedinečnou příležitost, jak vydělat na vyšších cenách ropy. Dividendový program společnosti rozděluje akcionářům každé čtvrtletí polovinu své nadbytečné likvidity.  

Díky tomu mohli investoři v minulém roce inkasovat z nového přílivu dividend. Zdá se, že tento scénář bude v nejbližší době pokračovat, neboť ceny ropy by měly zůstat zvýšené kvůli nedostatku zásob, který se ještě zhoršil v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. 


Matthew DiLallo  
The Motley Fool    


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00