Akcie společnosti Lucid Group (NASDAQ: LCID) se 1. března propadly o 14 % poté, co výrobce elektromobilů zveřejnil zprávu o výsledcích za čtvrtý kvartál. Přibližme si sedm varovných signálů a zhodnoťme, zda by se investoři měli obávat.
Velký úbytek příjmů
Lucid dosáhl ve 4. čtvrtletí příjmů ve výši 26,4 milionu dolarů, zatímco o rok dříve to bylo jen 3,6 milionu dolarů. K velkému meziročnímu skoku došlo poté, co Lucid začal loni v říjnu dodávat první modely sedanu Lucid Air.
Společnost Lucid však stále výrazně zaostala za očekáváním analytiků. Do konce roku 2021 dodal Lucid celkem 125 sedanů, což však představovalo pouze necelou čtvrtinu z původní série 520 sedanů Air v edici Dream. Analytici očekávali, že Lucid do konce prosince dodá další vozy.
Značné zpoždění výroby
Společnost Lucid uvedla, že do konce února dodala 300 vozidel. Zároveň však v letošním roce snížila svůj výrobní cíl pro model Air na pouhých 12 000 až 14 000 vozů oproti předchozímu cíli 20 000 vozů.
Lucid z tohoto snížení viní problémy v dodavatelském řetězci a přetrvávající nedostatek čipů. Na rozdíl od Tesly, která některé z těchto překážek kompenzovala přepsáním svého softwaru pro dostupnější čipy, se zdá, že Lucid se potýká s obdobnými problémy jako tradiční výrobci automobilů.
Lucid také posunul plánovaný termín uvedení svého modelu SUV Gravity na trh z roku 2023 na první polovinu roku 2024. Toto zpoždění vyvolává pochybnosti ohledně ambiciózních plánů společnosti Lucid dodat 500 000 vozů do roku 2030.
Pozitivním faktem je, že počet objednávek dosáhl na konci února 25 000, což by v případě plného naplnění mohlo potenciálně přinést příjmy ve výši 2,4 miliardy dolarů.
Prohlubování ztrát
Čistá ztráta Lucidu se ve 4. čtvrtletí meziročně výrazně navýšila, a to z 297 milionů dolarů na 1,05 miliardy dolarů. Jeho čistá ztráta ve výši 0,64 USD na akcii rovněž výrazně zaostala za očekáváním analytiků, a to o 0,29 USD.
Na základě upraveného zisku před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) se čistá ztráta Lucidu ještě zvýšila ze 194 milionů dolarů na 300 milionů dolarů.
Společnost Lucid již dříve předpověděla, že bude zisková na základě upraveného zisku EBITDA do roku 2024, ale zpoždění výroby modelů Air a Gravity by ji mohlo donutit tento časový plán prodloužit.
Rostoucí zadluženost
Lucid ukončil rok 2021 s celkovými pohledávkami ve výši 3,97 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve se jednalo o 227 milionů dolarů. Tento velký nárůst finanční páky, který pocházel především z velké nabídky konvertibilních akcií, zvýšil poměr dluhu k vlastnímu kapitálu na 1,0.
Tento pákový efekt by mohl být zvladatelný pro podniky se stabilními zisky nebo se snižujícími se ztrátami, ale Lucid se hodlá v dohledné budoucnosti dostat do ještě větších ztrát. Investoři by proto měli očekávat, že se v příštích několika letech se Lucid více zadluží.
Proaktivní odvolání
V únoru Lucid preventivně stáhnul z výroby 203 sedanů řady Air, aby tak vyřešil potenciální závadu u 1 % svých vozů. Problém, který Lucid přičítá „nesprávné montáži ze strany dodavatele“, zatím nezpůsobil žádné bezpečnostní problémy, ale poukazuje na to, jak obtížné je pro společnost zvýšit výrobu.
Přemrštěná valuace
Při ceně 25 dolarů za akcii má společnost Lucid tržní kapitalizaci 41 miliard dolarů. To je více než 1 500násobek jejích příjmů v roce 2021. Ale toto ocenění je skutečně zavádějící, poněvadž společnost začala dodávat automobily až ve čtvrtém kvartále.
Lucid již dříve uvedl, že by mohl v roce 2022 dosáhnout příjmů ve výši přibližně 2,2 miliardy dolarů, pokud dodá 20 000 vozidel. Nicméně podle sníženého výhledu dodávek Lucid pravděpodobně v roce 2022 vygeneruje pouze příjmy ve výši 1,65 miliardy dolarů, což znamená, že akcie se nyní obchodují za zhruba 25násobek tohoto odhadu.
Pro srovnání, Tesla, která v roce 2021 dodala 936 222 vozů, se obchoduje za pouhý jedenáctinásobek letošních plánovaných prodejů. Proto by přemrštěné ocenění společnosti Lucid mohlo omezit její růstový potenciál na tomto vratkém trhu.
Úrokové sazby a další makroekonomické faktory
Lucid byl vždy spekulační investicí, ale inflace, rostoucí úrokové sazby, rusko-ukrajinská válka a další makroekonomické šoky by z ní mohly udělat ještě rizikovější akcii.
Inflace by mohla snížit hodnotu dlouhodobých prognóz společnosti Lucid, vyšší úrokové sazby by mohly zvýšit její úvěrové náklady a potíže s dodavatelským řetězcem by se mohly protáhnout. Globální recese by také mohla omezit poptávku po luxusních elektromobilech.
Vyplatí se stále investovat do společnosti Lucid?
Příznivci Lucidu častokrát tvrdí, že se firma stane příští Teslou. Tesla si však také vydobyla výhodu prvního hráče na trhu a těžila z dlouholetých daňových úlev a dotací. Lucid je však nováčkem, který se snaží vybojovat si místo na přeplněném trhu prodejem dražších elektromobilů s delším dojezdem než Tesla.
Tato strategie se může v dlouhodobém horizontu vyplatit, ale zatím je příliš brzy na to, abychom mohli posoudit, zda se akcie Lucidu obchodují pouze na základě předběžných objednávek, nebo na základě skutečných budoucích prodejů.
Neuspokojivá zpráva o výsledcích za 4. kvartál a výhled společnosti Lucid naznačují, že se stále potýká s velkými problémy při svém růstu. Investoři by se měli před nákupem spekulativních akcií podívat na to, zda začne v roce 2022 plnit své cíle v oblasti dodávek.
Leo Sun
The Motley Fool