Search
Close this search box.

5 otázek, které si musíte položit před koupí nemovitosti k pronájmu

Nemovitost se na první pohled může zdát jako dobrá investice. Nejen, že poskytuje stabilní peněžní tok, ale zároveň (alespoň většinu času) nabízí solidní a dlouhodobé zhodnocení. Ale tato forma investice není vhodná pro každého. Na co si především měli zájemci dávat pozor? 


Uvažujete o investici do nemovitosti? Pokud ano, položte si těchto následujících 5 otázek předtím, než se do toho skutečně pustíte! 


Je to ta nejlepší investice pro vaše finanční cíle? 

Prvním krokem je ujistit se, že vaše peníze jsou dobře investované. Máte-li dostatek hotovosti na nákup nemovitosti, pravděpodobně máte i dostatek finančních prostředků na investování do jiných finančních instrumentů jako jsou akcie, podílové fondy, popřípadě dluhopisy. 

Udělejte tedy krok zpět a zamyslete se nad svými investičními cíli: Chcete dosáhnout velkých zisků za krátkou dobu? Pak investice do nemovitosti není zřejmě tou nejlepší volbou. Chcete mít v důchodu stabilní příjem nebo peníze navíc? Poté investování do nemovitostí může být racionální volbou, jak cíle dosáhnout. 


Máte dostatečnou finanční rezervu? 

Počítejte předem s tím, že investice do nemovitosti bude vyžadovat i další počáteční náklady. Máte finanční rezervu na pokrytí oprav, údržbu, popřípadě daní plynoucí z vlastnictví nemovitosti? Můžete si dovolit si přizvat právníka, aby vám pomohl sepsat nájemní smlouvu? 

Abyste si mohli dovolit investování do nemovitostí, je zapotřebí mít vybudovaný nouzový fond. Nikdy totiž nevíte, jaké neočekávané výdaje mohou zasáhnout vaše nemovitosti. A pokud máte navíc v té době nájemce, budete muset co nejrychleji opravit případné škody. 


Je na to správný čas? 

Trh s nemovitostmi je velmi dynamický. Právě teď jsou ceny relativně vysoké, a zároveň roste poptávka. A co to znamená pro potenciální investory? Není to zrovna nejideálnější načasování, ale investice do nemovitostí by jim mohla v budoucnu přinést zajímavé zhodnocení 

Je možné, že za rok či dva, by se mohl zpomalit růst cen. To by byla dobrá příležitost nakoupit levně a prodat draze, což by přineslo solidní zisk. Měli byste si také udělat čas na analýzu trhů s nemovitostmi, na kterém chcete zrealizovat investici. 

Stoupá nájemné nebo klesá? Jaká je místní míra neobsazenosti? Měli byste též zvážit faktory jako počet pracovních míst (blízkost firem či továren), a případně jaká je míra růstu tamější populace. 


Kdo Vám bude spravovat majetek?    

Tohle je otázka, nad kterou se budete muset pořádně zamyslet. Koneckonců, vlastnit nemovitost k pronájmu vyžaduje hodně práce. Musíte prověřit a ubytovat nájemníky, vyřizovat požadavky na údržbu a opravy, v mnoha případech vyřešit výluky a další úkony mimo pracovní dobu. 

Budete si to dělat všechno sami? Pokud si nejste jisti a víte, že nemáte čas ani trpělivost, budete muset přijít na to, komu předáte štafetu. Existuje spousta společností zabývající se správou nemovitosti, které vám mohou ulehčit práci. Ale pamatujte si, že najmutí takovéto firmy může navýšit fixní náklady, což ve finále může snížit výnosy. 


Jste připraveni na rizika? 

Pronájem nemovitosti přináší spoustu rizik. Za prvé jste závislý na příjmu jiné osoby (nájemce). Pokud váš nájemce nebude vydělávat nebo nebude platit včas nájemné, nebudete tak mít žádný finanční tok. Mohlo by to poškodit vaši schopnost platit účty nebo hypotéku. 

Existují zde i rizika ohledně vaší nemovitosti. Pokud váš nájemce poškodí dům, může to znamenat další extra náklady na opravu, což z dlouhodobé hlediska snižuje návratnost investic. Proto investice do pojištění nemovitosti vám pomůže zmírnit některá z těchto rizik. Vzhledem k rostoucímu počtu neplatících nájemníků během pandemie, není zas tak špatný nápad zvolit i pojištění, které garantuje nájem.   


Co si z toho odnést? 

Investice do nemovitosti může být dobrou volbou, Než uskutečníte investici (zejména nelikvidního aktiva jako je nemovitost), ujistěte se, že jste zvážili veškerá rizika, náklady a práci, která s tím bude spojená, a hlavně věnujte dostatek času k budování nouzového fondu. Jestli si nejste pořád jisti, domluvte si schůzku s finančním poradcem, který vám pomůže ujasnit vaše investiční cíle.  
Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00