Search
Close this search box.

4 důvody, proč investoři potřebují nouzový fond

Většina lidí se domnívá, že nouzový fond nepotřebují, a to kvůli nízkým úrokovým sazbám. Jiní zas poukazují na to, že nouzový fond nemá smysl budovat z důvodu rostoucí inflace. Bez ohledu na to, že názory se různí, je dobré mít solidní hotovostní rezervu, a to z několika důvodů. 


Pojďme se nyní podívat na 4 hlavní důvody, proč by investoři měli mít nouzový fond: Důvod č.1: Trhy jsou volatilní a riskantní 

Od října roku 2021 vzrostl index S&P 500 o 16 %. Je sice povzbudivé vědět, že jsme relativně daleko od menší ekonomické recese, která nastala v roce 2020, ale neexistuje žádná garance toho, že tato výkonnost bude i nadále pokračovat v budoucnu. 

Mějte vždy na paměti: Kapitálový trh je rizikové místo, zejména v krátkodobém horizontu. Jednoduše se nelze spoléhat jen na akciový trh, který nám bude financovat neočekávané výdaje. Nic totiž nepřebije solidní nouzový fond, který budete potřebovat v případě propadů na trzích. Důvod č.2: Klid v duši je podceňován 

I přesto, že vám nouzový fond neposkytuje takové potenciální výnosy jako je tomu například u kryptoměn, z dlouhodobé hlediska vám nouzový fond poskytne klid v duši. 

Solidní nouzový fond by vám měl dostatečně pokrýt životní náklady v rámci 6 až 12 měsíců. Nikdy totiž nevíte, kdy můžete přijít o práci. Zároveň s takovým finančním polštářem si budujete určitý pocit pohodlí, který vás může zajistit proti životním událostem.

Moudré financování vyžaduje určitou dávku racionálního úsudku a obezřetnost. Lidé často velmi špatně odhadují, jak se bude vyvíjet jejich budoucnost. Proto je lepší vědět a předem se připravit na to, že recese a propady na trzích nastanou. Důvod č.3: Ne každá koruna musí zhodnocovat  

Jednou z hlavních kritik nouzových fondů je to, že nezhodnocují finanční prostředky. Většina spořících účtů nabízejí úrokové sazby v rozmezí 0,25 % až 1 %. 

Avšak lidé zapomínají na to, že spořící účty nemají nic společného se zhodnocováním kapitálu. Slouží hlavně k tomu, aby vaše portfolio bylo vyváženější a stabilnější, a zároveň pokud byste se ocitli v nouzi, máte kam sáhnout.   

Pokud jste finančně závislý pouze na výnosy z kapitálových trhů, kde se domníváte, že vám dokážou financovat mimořádné události, uškodíte tak svým dlouhodobým vyhlídkám, jestliže začnete akcie vyprodávat v případě jejich poklesu.  

A protože nikdo neví, co se bude přesně dít na akciových trzích, proto je moudré plánovat a budovat si přitom paralelně svůj nouzový fond. Důvod č.4: Adaptabilita a flexibilita jsou stěžejními faktory 

Vzhledem k tomu, že se míra inflace stále zvyšuje, technologický pokrok se vyvíjí stále rychleji a rychleji, přenositelnost a flexibilita jsou na prvním místě. 

Být schopen se rychle adaptovat a přizpůsobovat svůj životní styl jsou v dnešní době nutností, jak se držet krok s touto dobou. 

Bez ohledu na to, jak využíváte své finanční prostředky, mít připravený nouzový fond vám dodá větší flexibilitu a možnost rychleji se adaptovat, než pokud byste finanční rezervu neměli žádnou. Nouzové situace mohou nastat a stávají se

Pokud patříte mezi ty “šťastlivce”, kteří nikdy nezažili nouzovou situaci, nebo nepřišli o větší částku peněz v průběhu tržních propadů, může pro vás být velmi obtížné odhadnout, jak se budete skutečně cítit, až se v takové situaci budete ocitat.  

A to je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč byste měli mít zrovna alespoň jeden rezervní fond, ke kterému můžete mít okamžitý přístup. Dobrou zprávou je to, že jak jakmile si vybudujete solidní hotovostní rezervu, budete se nacházet v pozici, kdy si můžete dovolit dlouhodobé investování. 

Postupem času zjistíte, že dlouhodobé investování s kombinací s plně financovaným nouzovým fondem představuje účinný způsob, jak v průběhu času smysluplně zvyšovat vaše osobní jmění.  


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05