Search
Close this search box.

Dá se spolehnout na Bitcoin v době globální krize? Možná ne

Koneckonců největší zastánci Bitcoinu tvrdí, že tato kryptoměna je nezbytnou alternativou k běžným měnám, neboť centrálním bankám a vládám se nedá věřit a měny podporované vládou ztrácejí hodnotu v důsledku inflace. 


Bitcoin teoreticky vyřešil oba tyto nedostatky jako decentralizovaná měna s omezenou nabídkou ve výši 21 milionů bitcoinů. V praxi to tak jednoduché není. Když Rusko napadlo Ukrajinu, cena Bitcoinu nevyskočila, jak by naznačoval býčí sentiment. Místo toho se propadla a během pouhých 30 minut klesla o více než 4 %. 

Je pravda, že Bitcoin tyto ztráty později ve čtvrtek vyrovnal, ale to bylo až poté, co se ostatní riziková aktiva vrátila do hry. Například Nasdaq zahájil čtvrteční seanci poklesem o 3,5 %, ale nakonec vzrostl o 3,3 %, což představuje téměř tisíci bodový skok.  

A zatímco riziková aktiva jako Bitcoin a technologické akcie zpočátku oslabily, zlato rostlo a spotové ceny po vypuknutí války vyskočily o 3 %. Ačkoli příznivci Bitcoinu rádi označují největší světovou kryptoměnu za „digitální zlato“, nedávný vývoj ceny Bitcoinu tuto představu vyvrací a dosvědčuje, že se nejedná o bezpečné aktivum, za které je často považován.   

Současně ruský rubl klesl vůči dolaru o celých 10 %, což ukazuje, že i fiat měny mohou být snadno znehodnoceny, ale pokud měl tento pohyb podpořit nákupy bitcoinů, nastal právě pravý opak.  Zřetelný testovací případ 


Každá měna bývá vystavena největší zkoušce v dobách konfliktů. Válka a destrukce často vedou k devalvaci nebo hyperinflaci. Vzpomeňme na Německo po první světové válce, kdy byla německá marka tak bezcenná, že jeden dolar se rovnal jednomu bilionu marek. 

Politické a hospodářské krize v nedávné době podpořily teorii, že Bitcoin může nahradit slabou národní měnu. Ve Venezuele, kterou sužuje hyperinflace, se místní obyvatelé obracejí k bitcoinům jako ke způsobu ochrany vlastních peněz, k zasílání peněžních převodů nebo k udržování peněžních toků pro podniky. 

Podle reportu na portále CoinDesk z roku 2020 byla Venezuela zdaleka vedoucí zemí v P2P směně kryptoměn a tamní hyperinflace nabízí jasné vysvětlení, proč tomu tak zrovna je.  

Rozšíření nabídky fiat peněz během pandemie pravděpodobně přispělo k prudkému růstu cen kryptoměn v posledním roce. Výkonný ředitel MicroStrategy Michael Saylor uvedl, že jeho společnost má nyní v rozvaze místo hotovosti miliardy dolarů v bitcoinech, protože rozšiřující se nabídka peněz na počátku pandemie znamenala, že hotovost, kterou držela, byla „rychle tající kostkou ledu“.     

Je příliš brzy na to, abychom odhadli, jak a zda vůbec ruská invaze ovlivní adopci Bitcoinu, ale existují určité důkazy, že minulé hospodářské krize přiměly lidi k jeho přijetí. S rostoucími sankcemi proti Rusku a propadem jeho akciového trhu se zdá, že bude následovat hospodářská krize. Vleklý konflikt by také mohl vést k prudkému poklesu ukrajinské ekonomiky. Co nám krize napovídá o Bitcoinu? 


Kryptoměny se s vypuknutím války zhroutily a Bitcoin se projevil jako stabilnější než altcoiny nebo dokonce konkurenční Ethereum, jak by se očekávalo. Pád, i když pomíjivý, však prokázal, že Bitcoin nadále zůstává spekulativním aktivem, které se chová spíše jako meme kryptoměna Shiba Inu než jako alternativa ke zlatu.  

To, že geopolitické otřesy způsobily útěk držitelů bitcoinu k bezpečnějším aktivům, ukazuje, že Bitcoin funguje především jako forma spekulace, nikoli jako fiat měna nebo bezpečný přístav. Kdyby to nebyla pravda, investoři by se ho nebáli držet v nejistých dobách a Bitcoin by nebyl tak volatilní. 

Přesto stojí za to věnovat této krizi pozornost, protože představuje nejnovější zkušební test pro Bitcoin. Zatímco počáteční reakce trhu podkopává býčí argumenty pro Bitcoin, zvýšené přijetí kryptoměny tváří v tvář inflaci nebo ekonomickým turbulencím by mělo podpořit jeho dlouhodobý růst. 


Jeremy Bowman  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00