Search
Close this search box.

3 známky toho, že jste dostatečně zralý na investice

Pro většina investorů, kteří dlouhodobě investují, existuje jen několik jednoduchých investičních strategií, které fungují spolehlivě. Jedna z nich je tzv. dollar-cost averaging, následně to jsou nízkonákladové indexové fondy. Tyto strategie z vás mohou udělat milionářem předtím, než odejdete do důchodu.  


I přesto, že tyto strategie mohou fungovat pro většinu drobných investorů, pro hrstku vyvolených investorů nemusí stačit. Možná je to tím, že tato menšinová skupina investorů touží porazit trh. A možná je to tím, že chtějí mít větší kontrolu nad svými investicemi. Pravděpodobně je baví analyzovat podniky a budovat si tak vlastní unikátní portfolia.  

Ať už jsou důvody jakékoliv, zde uvádíme tři známky toho, že jste dostatečně zralý na to, abyste vaše investice posunuli o úroveň výš.  Důvod č.1: Jste připraveni praktikovat diverzifikaci  

Jednou z největších výhod indexových fondů oproti jednotlivým akciím je, že indexové fondy nabízejí určitou úroveň automatizované diverzifikace.  

Pokud tedy vlastníte indexový fond a jedna společnost v tomto fondu zcela zkolabuje kvůli svým interním problémům, možná si ani nevšimnete dopadu na vaše jmění. Na druhou stranu, pokud vlastníte pouze jednu akcii určité společnosti, a ta v budoucnu zkrachuje, přijdete tak o celé jmění.  

Obecně řečeno, stačí vlastnit 20 akcií z různých ekonomických odvětví, které jsou rovnoměrně vážené ve vašem portfoliu, tím tak zajistíte poměrně adekvátní diverzifikaci. Díky této adekvátní diverzifikaci je selhání jediné společnosti mnohem snesitelnější. Diverzifikace je tak klíčovou strategií, kterou byste měli dodržovat, pokud se chystáte zlepšit své investiční dovednosti.   Důvod č.2: Jste ochotni dodržovat racionální pravidla alokaci aktiv  

I přesto, že jsou akcie velmi účinným nástrojem pro akumulaci bohatství, mají jednu slabinu: nedokážou vás chránit před externími ekonomickými vlivy jako je inflace nebo tržní volatilita. Ekonomické recese a propady jsou na trhu zcela běžné, a může potrvat i několik let, než se ekonomika opět zotaví.  

Kvůli této drsné realitě je zapotřebí mít tří až šestiměsíční hotovostní nouzový fond, který pokryje vaše životní náklady, a zároveň byste měli mít zainvestováno i v dalších aktivech, které jsou méně rizikovější než samotné akcie.  

Tyto obecná pravidla jsou důležité pro všechny typy investorů, ale zejména pro ty, kteří si vybírají vlastní akcie. Koneckonců je velmi pravděpodobné, že investor, který chce porazit trh bude čelit většímu riziku než investor, který se bude držet indexových fondů.  Důvod č.3: Rozeznáte, jaké máte výhody nad trhem  

Indexové investování zpravidla poráží výkonnost fondů, které jsou spravovány profesionálními portfolio manažery. To má tři hlavní důvody. Prvním důvodem je to, že portfolio manažeři z výnosů musí pokrýt náklady na provoz fondu. Pro průměrného manažera je to velmi nákladný strukturální boj.  

Za druhé, čím víc se obchoduje, tím více nákladů se vytváří. Přestože provize nejsou zdaleka tak velké, jako tomu bylo dříve, spready mezi nabídkami a poptávkami stále existují. Čím více investorů bude do fondu investovat, tím větší náklady uvidí.  

Třetím důvodem je to, že portfolio manažeři spravují peníze jiných lidí. A ostatní lidé mají tendenci své investice vytahovat z rukou profesionálů, pokud po nějakou dobu výrazně zaostávají za trhem. Výsledkem pak je, že tito profesionálové se obvykle zaměřují na krátkodobý horizont, a často nejsou schopni koupit společnost, o nichž se domnívají, že budou dlouhodobými vítězi.  

Jedinou sečnou zbraní, díky které můžete porazit Wall Street, je trpělivost. Jako individuální investor, který si spravuje své peníze, si může dovolit přečkat krátkodobé výkyvy na trhu. Pokud dlouhodobé vyhlídky společnosti zůstávají pozitivní, můžete nakupovat a čekat, až si trh tuto skutečnost uvědomí.       

Individuální investor nezažívá tlak ze strany portfolio manažerů, kteří spravují peníze dalších investorů, a toho lze využít ve svůj vlastní prospěch. Dodržovat inteligentní strategii alokaci aktiv znamená, že se nemusíte spoléhat na vývoj akciového trhu, abyste pokryli své bezprostřední náklady, a zároveň máte tak solidní základ pro investiční úspěch.       Jste připraveni úspěšně investovat?  

Pokud se na vás vztahují všechny výše zmiňované znaky, pak jste s největší pravděpodobností připraveni posunout vaše investiční schopnosti na vyšší úroveň. Jak se budete ve vaší investiční dráze posouvat vpřed, mějte však na paměti, že všichni děláme chyby. A to je důvod, proč si uvědomovat výhody diverzifikace.  

Důležité je, abyste se z chyb poučili, a nedopustili tak dalším zásadním chybám, které mohou kompletně zničit vaše investiční portfolio. Pokud preferujete méně rizikovější strategie, je zcela v pořádku držet se méně rizikovější strategie jakou jsou právě indexové fondy.   


Chuck Saletta 
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00