Search
Close this search box.

Významné centrální banky oznámily zpřísnění své politiky. Akcie reagují smíšeně

To, o čem se v kuloárech finančních trhů šuškalo už nějakou dobu, je zde. Americká centrální banka ukončí takzvané kvantitativní uvolňování k 31. březnu 2022. Evropská centrální banka přijme podobné kroky, a Bank of England jako první z centrálních bank zemí G7 dokonce zvedla úrokové sazby.


Federální rezervní systém bude postupně omezovat objem intervenčních nákupů vládních dluhopisů a hypotečních zástavních listů, pomocí kterých se snažil stimulovat americkou ekonomiku drcenou pandemií koronaviru. Finální konec takzvaného kvantitativního uvolňování přijde nejpozději 31. března příštího roku. Vyplývá to z rozhodnutí Výboru pro operace na volném trhu, autority, jež má v rámci Fedu v gesci měnovou politiku.

Podobné poselství zaznělo také ze strany Evropské centrální banky, která v příštím roce ukončí program pandemických nákupů aktiv, jenž je známý jako PEPP. Trhy však byly zřejmě překvapeny rozhodnutím britské centrální banky Bank of England, která jako první ze zemí G7 zvýšila svou základní úrokovou sazbu z 0,1 na 0,25 procenta.

Překvapivá však byla reakce akciových trhů. Zatímco ty americké na počátku čtvrtečního obchodování posilovaly, všechny hlavní indexy Wall Street skončily v červených číslech. Největší propad zaznamenal technologický Nasdaq, jenž ztratil skoro 2,5 procenta.

Evropské akcie naopak rostly. Panevropský index STOXX 600 si připsal 1,23 procenta a podobně silně zpevnil také index londýnské burzy FTSE 100. Přes procento přidal také frankfurtský DAX nebo madridský IBEX 35 či pařížský CAC 40. V zeleném teritoriu skončily také asijské burzy, z nichž nejvíce posílila ta tokijská, a to o 2,13 procenta.


Marshall, Jones, Reuters
Forsyth, Barron´s.com
Helmore, The Guardian


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00