Search
Close this search box.

Zvyšujeme sazby, oznámil americký Fed. Americké ekonomice to neublíží, myslí si Powell

Americká centrální banka ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Rozhodnutí je v souladu s očekáváním trhů. Akcie na Wall Street zareagovaly prudkým posílením, technologie zpevnily o více než tři procenta.


„Inflace je příliš vysoká a my rozumíme jejím negativním dopadům na běžné Američany. Proto jsme se rozhodli, že ji přimějeme vrátit se zpět na rozumnou úroveň. Je to v zájmu amerických rodin i podniků,“ uvedl během tiskového prohlášení guvernér Federálního rezervního systému Jerome Powell.

A oznámil, že Výbor pro operace na volném trhu (FOMC), jenž v rámci Federálního rezervního systému zodpovídá za provádění měnové politiky, rozhodl jednomyslně o zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Ta se nyní bude pohybovat v intervalu 0,75 až 1 procento.

Powell ujistil, že ačkoli americká ekonomika vykázala za první letošní čtvrtletí mírný pokles, její kondice je dobrá. Domácnosti i podniky jsou podle něho silné, a tak zvýšení úrokových sazeb nepovede k narušení ekonomické stability. Připustil ale, že snižování inflace bude nepříjemné. „Na konec ale nastolení cenové stability bude znamenat zlepšení pro všechny,“ dodal.

Americké akciové trhy přijaly zprávu o zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu pozitivně. Hlavní indexy Wall Street výrazně zpevnily. Dow Jones přidal 2,81, S&P 500 2,99 a technologický index Nasdaq dokonce 3,19 procenta. Trhy tak zareagovaly na skutečnost, že zvýšení sazeb se událo v souladu s očekáváním. V posledních týdnech se totiž objevily spekulace, že základní úroková sazba Fedu by mohla stoupnout až o 0,75 procentního bodu.


Schneider, Saphir, Reuters
Wang, Jain, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00