Search
Close this search box.

Zlato a měď oslabují. Jerome Powell zmařil naděje  

Ceny zlata ve čtvrtek klesly a otočily tak nedávné zisky, neboť jestřábí komentáře předsedy Fedu Jeroma Powella zmařily naděje, že zvyšování úrokových sazeb brzy skončí, zatímco ceny mědi byly rovněž ovlivněny pochybnostmi o tom, zda Čína ustoupí od své politiky nulové úrokové sazby.  


Fed zvýšil úrokové sazby o předpokládaných 75 bazických bodů a uvedl, že je „velmi předčasné“ uvažovat o pozastavení dalšího navyšování sazeb. 

Powell sice nastínil, že budoucí zvyšování sazeb může být menšího rozsahu, ale zdá se, že centrální banka je ještě daleko od svého cyklu utahování sazeb, než se dříve myslelo. Powell uvedl, že americké sazby zřejmě ukončí cyklus na vyšší úrovni, než se dříve odhadovalo.  

To posílilo dolar a výnosy amerických státních dluhopisů a zatížilo trhy s drahými kovy. Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 1 632,45 USD za unci, zatímco futures na zlato se propadly o téměř 1 % na 1 634,60 USD za unci.  

Ztráty zlata kopírovaly poklesy na drtivé většině rizikově zaměřených trhů, neboť Powellovy komentáře prokázaly, že tlak silného dolaru a vysokých výnosů pravděpodobně omezí chuť k riziku na delší dobu, než se očekávalo. 

Přesto byly ztráty v tomto týdnu poněkud zmírněny sílícím optimismem, že Fed v prosinci přistoupí k mírnějšímu navýšení úrokových sazeb. Obchodníci počítají s 62% šancí, že na příštím zasedání Fedu dojde ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.  

Ceny drahých kovů letos prudce klesly a nedávno se dostaly na více než dvouleté minimum, neboť rostoucí výnosy zvedly příležitostné náklady na držbu zlata.

Tento kov letos do značné míry ztratil svůj status bezpečného přístavu a zdá se, že selhal i jako zajišťovací prostředek proti inflaci.  

Vzhledem k tomu, že inflace v USA zůstává v letošním roce stále vysoká, očekává se, že rostoucí úrokové sazby budou v nejbližší době tlačit na vývoj cen kovů.  

Mezi průmyslovými kovy byly futures na měď rovněž pod tlakem rostoucího dolaru, ve středu klesly o 1 % a ve čtvrtek se obchodovaly kolem 3,4337 USD za libru.  

Kromě Číny se trhy s mědí potýkají také se zpomalujícím se hospodářským růstem, protože inflace a úrokové sazby stále rostou. Snižující se dodávky však mohou v roce 2023 zvýšit ceny mědi, zejména pokud tlak vysokých úrokových sazeb nakonec poleví.  


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00