Země Evropské unie v úterý definitivně schválily přelomový zákon o ukončení prodeje nových automobilů s emisemi CO2 do roku 2035 poté, co Německo prosadilo výjimku pro automobily poháněné elektrickými motory.
Schválení ministry energetiky zemí EU znamená, že hlavní evropská politika v oblasti ochrany klimatu může nyní vstoupit v platnost, a to po týdnech odkladu způsobených nesouhlasem Německa v závěrečné fázi.
Zákon EU bude nařizovat, aby všechny nově prodávané automobily měly od roku 2035 nulové emise CO2 a od roku 2030 o 55 % nižší emise ve srovnání s rokem 2021. Tyto cíle mají podpořit rychlou dekarbonizaci.
Evropská komise se však zavázala, že vytvoří zákonnou úpravu, která umožní pokračovat v prodeji nových automobilů poháněných pouze elektronickými pohony i po roce 2035 poté, co tuto výjimku požaduje Německo.
Německý ministr dopravy Volker Wissing uvedl, že dohoda „otevře obyvatelstvu významné příležitosti pro klimaticky neutrální a cenově dostupnou mobilitu“.
Elektrická pohonná paliva jsou považována za uhlíkově neutrální, neboť se vyrábějí pomocí zachycených emisí CO2, což podle zastánců vyrovnává CO2 uvolněné při spalování paliva v motoru.
Evropská komise na podzim letošního roku předloží návrh, jakým způsobem bude probíhat prodej automobilů s pohonem pouze na elektrická paliva i po roce 2035.
Porsche a Ferrari patří mezi příznivce elektrických vozidel, které podle nich představují způsob, jak se vyhnout zatížení svých vozů těžkými bateriemi.
Další výrobci automobilů, včetně automobilek Volkswagen, Mercedes-Benz a Ford, sázejí na elektromobily poháněné bateriemi, aby snížili emise oxidu uhličitého.
Opožděný zásah Německa učiněný poté, co se země EU a zákonodárci již loni dohodli na postupném snižování emisí v roce 2035, podráždil některé diplomaty EU a vyvolal obavy, že se vlády mohou pokusit zabrzdit další dohody o klimatických opatřeních, které byly důkladně vyjednány.
„Tento přístup se nám zásadně nelíbí. Myslíme si, že to není spravedlivé,“ uvedla španělská ministryně energetiky Teresa Ribera k opožděnému odmítnutí a dodala, že podle současných odhadů jsou elektrické vozy příliš drahá na to, aby se stala masově používanými.
Někteří představitelé členských států EU očekávají, že se jejich ministři budou zabývat sporem o to, zda by se jaderná energie měla započítávat do cílů EU v rámci obnovitelných zdrojů energie.
Zdroj: Investing.com