Search
Close this search box.

Země EU schválily postupné ukončení provozu automobilů produkujících emise CO2 do roku 2035

Země Evropské unie v úterý definitivně schválily přelomový zákon o ukončení prodeje nových automobilů s emisemi CO2 do roku 2035 poté, co Německo prosadilo výjimku pro automobily poháněné elektrickými motory.


Schválení ministry energetiky zemí EU znamená, že hlavní evropská politika v oblasti ochrany klimatu může nyní vstoupit v platnost, a to po týdnech odkladu způsobených nesouhlasem Německa v závěrečné fázi.

Zákon EU bude nařizovat, aby všechny nově prodávané automobily měly od roku 2035 nulové emise CO2 a od roku 2030 o 55 % nižší emise ve srovnání s rokem 2021. Tyto cíle mají podpořit rychlou dekarbonizaci.

Evropská komise se však zavázala, že vytvoří zákonnou úpravu, která umožní pokračovat v prodeji nových automobilů poháněných pouze elektronickými pohony i po roce 2035 poté, co tuto výjimku požaduje Německo.

Německý ministr dopravy Volker Wissing uvedl, že dohoda „otevře obyvatelstvu významné příležitosti pro klimaticky neutrální a cenově dostupnou mobilitu“.

Elektrická pohonná paliva jsou považována za uhlíkově neutrální, neboť se vyrábějí pomocí zachycených emisí CO2, což podle zastánců vyrovnává CO2 uvolněné při spalování paliva v motoru.

Evropská komise na podzim letošního roku předloží návrh, jakým způsobem bude probíhat prodej automobilů s pohonem pouze na elektrická paliva i po roce 2035. 

Porsche a Ferrari patří mezi příznivce elektrických vozidel, které podle nich představují způsob, jak se vyhnout zatížení svých vozů těžkými bateriemi.

Další výrobci automobilů, včetně automobilek Volkswagen, Mercedes-Benz a Ford, sázejí na elektromobily poháněné bateriemi, aby snížili emise oxidu uhličitého.

Opožděný zásah Německa učiněný poté, co se země EU a zákonodárci již loni dohodli na postupném snižování emisí v roce 2035, podráždil některé diplomaty EU a vyvolal obavy, že se vlády mohou pokusit zabrzdit další dohody o klimatických opatřeních, které byly důkladně vyjednány.

„Tento přístup se nám zásadně nelíbí. Myslíme si, že to není spravedlivé,“ uvedla španělská ministryně energetiky Teresa Ribera k opožděnému odmítnutí a dodala, že podle současných odhadů jsou elektrické vozy příliš drahá na to, aby se stala masově používanými.

Někteří představitelé členských států EU očekávají, že se jejich ministři budou zabývat sporem o to, zda by se jaderná energie měla započítávat do cílů EU v rámci obnovitelných zdrojů energie. 


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Investiční výhled 2025: Příležitosti a hrozby na akciových trzích

Datum: 4. prosince

Čas: 18:00

Aktuálně

Plány na daně Donalda Trumpa: Kredit na elektromobily ve výši 7 500 USD pravděpodobně zmizí, neboť cla vyvolávají obavy.

13. 11. 2024

|

1:28

Spirit může být na konci své cesty, když jednání s Frontierem selhala a bankrot se blíží.

13. 11. 2024

|

0:34

Společný podnik Rivian a Volkswagenu je navýšen na 5,8 miliardy dolarů.

13. 11. 2024

|

0:13

Automobily, kdysi finančním nástrojem americké střední třídy, se nyní staly zabijákem bohatství.

13. 11. 2024

|

0:12

Rychlý růst akciového trhu od voleb čelí velkému testu inflace CPI.

12. 11. 2024

|

22:46

Americké akcie zakončily den poklesem, čímž přerušily po volbách rostoucí trend, zatímco Wall Street čeká na údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI).

12. 11. 2024

|

22:10

Nadcházející webinář:

Investiční výhled 2025: Příležitosti a hrozby na akciových trzích

Datum: 4. prosince

Čas: 18:00