Search
Close this search box.

Zdražování hypoték v červenci pokračovalo. Růst nabídkových sazeb v srpnu zpomalil

Průměrná úroková sazba z poskytnutých hypotečních úvěrů se v červenci zvýšila na 5,4 procenta. Objem hypoték se meziročně snížil téměř o tři čtvrtiny. Vyplývá to z aktuálních údajů Hypomonitoru České bankovní asociace. Nabídkové sazby se pohybují už mezi šesti a sedmi procenty.


Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry v objemu 11,9 miliardy korun. Oproti červnu tak objem i počet poskytnutých hypoték poklesl více než o třetinu. Ačkoli červencová čísla bývají obvykle slabší, intenzita propadu v letošním roce je výrazná, a v meziročním pohledu tak propad objemu poskytnutých hypoték zesílil na 73 procent. Hypoteční aktivita je slabší také v porovnání s rokem 2020, a to o 55 procent.

Z údajů Hypomonitoru České bankovní asociace rovněž vyplývá, že průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték bez refinancování se v červenci zvýšila na 5,4 procenta z rovných pěti procent v červnu. „Růst hypotečních sazeb tak se zpožděním reaguje na vývoj tržních úrokových sazeb, které až do poloviny roku postupně rostly. V posledních týdnech se však vývoj obrátil, což bude tlak na další růst hypotečních sazeb tlumit,“ odhaduje Česká bankovní asociace.

Stále roste také průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů. Ta se na začátku srpna zvýšila na 6,28 z červencových 6,24 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. „Toto mírné zvýšení je způsobeno pozdější reakcí jedné z bank na červnové zvýšení sazeb ze strany ČNB. Dá se tedy očekávat stagnace úrokových sazeb, která může být narušena směrem dolů snad jen akčními nabídkami jednotlivých bank,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Podle něho ale nemusí takový stav vydržet dlouhou. Důvodem je, že i odpůrce předchozího zvyšování úrokových sazeb, guvernér ČNB Aleš Michl, připustil, že další zvýšení je možné. Záležet bude na vývoji tuzemské inflace. „Můžeme tedy jen doufat, že případné další zvýšení nebude příliš dramatické a nepřispěje k dalšímu zvyšování splátek hypoték a tím zvýšení tlaku na již dnes tak zatížené rodinné rozpočty,“ dodal Jiří Sýkora.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05