Search
Close this search box.

Akcie reagují velmi citlivě na sebemenší náznak špatných zpráv. Trhy padají, když přiletí takzvaná černá labuť, tedy když nastanou okolnosti, které nebyly nejen předvídány, ale ani předvídatelné. Jedna taková se objevila v roce 2008 a spustila největší finanční a ekonomickou krizi od Velké deprese 30. let minulého století.


Příčiny finanční krize můžeme hledat na americkém hypotečním trhu. Ceny nemovitostí byly v průběhu několika let hnány obrovskou poptávkou, která pramenila mimo jiné z politiky levných peněz Federálního rezervního systému. To znamenalo, že hypoteční úvěry byly mimořádně dobře dostupné i pro lidi, kteří by na ně za normálních okolností nedosáhly.

[um_loggedout]

Pro přečtení celého článku se musíte přihlásit nebo zaregistrovat…

[/um_loggedout]

[um_loggedin]

Koncept hypoteční bubliny z roku 2008, která výustila v globální ekonomickou krizi.

Hypoteční bublina se ale začala přelévat i na akciové trhy, a tak hlavní burzovní indexy v předvečer krize vystoupaly na historická maxima. Prasknutí hypoteční bubliny předcházel mírný sestup akciových indexů už na přelomu let 2007 a 2008. Trhy tak reagovaly na první známky problémů americké investiční banky Lehman Brothers. Na jaře 2008 už pomalu převládalo očekávání, že banka padne. To se stalo v září téhož roku a finanční krize tak byla oficiálně odstartována.

Akcie se vydaly směrem dolů. Zajímavé bylo, že pokles probíhal téměř souvisle několik příštích měsíců a obrat nastal teprve až v průběhu roku 2009. Akciové trhy byly v té době nesmírně volatilní. V praxi to znamenalo, že jeden den akcie klidně stouply i o více než 10 procent, aby vzápětí více než 10 procent ztratily. Míra nejistoty byla obrovská. Index S&P 500 odepsal skoro polovinu své hodnoty, v případě Dow Jonese byl propad ještě o něco hlubší.

Když se situace uklidnila poté, co centrální banky a vlády jednotlivých zemí přišly s efektivními protiopatřeními, návrat akcií na původní hodnoty trval několik let. V USA došlo k překonání předkrizové úrovně až v průběhu roku 2013, tedy téměř šest let od chvíle, kdy se akcie ocitly v nejvyšším bodě před začátkem krize. Velká recese se tedy stala velkou i v tomto ohledu.


Patton, Forbes
Bauer, Financial Times

[/um_loggedin]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00