Search
Close this search box.

Wix opět dokazuje, proč si zaslouží místo ve vašem portfoliu 

Nástroj na tvorbu webových stránek vykázal další solidní výsledek hospodaření a realizuje rozvážná opatření na snížení nákladů. Společnost Wix (WIX 0,22 %) oznámila počátkem tohoto měsíce výsledky za druhé čtvrtletí. Platforma na tvorbu webových stránek překonala odhady analytiků týkající se výnosů a zisku, což vedlo k růstu akcií. Za uplynulý měsíc akcie vzrostly o téměř 20 %.  


Akcie však letos celkově poklesly o více než 50 % a s tržní kapitalizací dosahující pouhých 4,1 miliardy dolarů se lze domnívat, že jsou v porovnání se svým dlouhodobým potenciálem zisku značně podhodnocené. Po vykázání slušných zisků Wix opět potvrdil, proč by měl patřit do vašeho portfolia, a v následujících odstavcích se dozvíte důvody, proč byste měli zvážit nákup této firmy.  


Příznivé hospodářské výsledky 

Tržby společnosti Wix vzrostly ve druhém kvartále meziročně o 9 % na 345 milionů dolarů, zatímco objem zakázek vzrostl o 3 % na 355 milionů dolarů. To je výrazné zpomalení oproti loňskému roku, kdy výnosy rostly o více než 30 %. Velká část tohoto oslabení pramení z útlumu vývoje nových webových stránek, k němuž podle vedení došlo v důsledku pandemie. 

Wix pociťuje také dopady devizových tlaků, neboť rostoucí hodnota amerického dolaru snižuje hodnotu jeho mezinárodních transakcí, a tím snižuje nárůst tržeb. Na měnově neutrální bázi vzrostly tržby o 11 % a objem objednávek se během čtvrtletí zvýšil o 7 %. 

Celkové tržby do konce druhého čtvrtletí rostly od roku 2019 složeným ročním tempem ve výši 21 %, což ukazuje, jak stabilní expanze může mít předplatitelský byznys, jako má právě Wix. I přesto, že se celkový růst obratu zpomaluje, tržby od partnerských společností se meziročně zvýšily o 31 % na 85 milionů dolarů. 

Tento segment, který zahrnuje dohody uzavřené společností Wix s agenturami a subjekty, jako je Vistaprint, dosáhl v uplynulých letech mimořádných výsledků a v následujících letech by měl být velkým tahounem růstu. Vedení nyní odhaduje, že tržby v roce 2022 vzrostou o 8 až 10 %. To je pod úrovní dlouhodobého růstového cíle, který je 17 %. 


Snižování nákladů a cíle na rok 2025 

Vzhledem ke zpomalujícímu se růstu oznámil Wix novou strategii na snížení nákladů, která by měla firmě ročně ušetřit až 150 milionů dolarů. Wix stále doufá, že se mu podaří dosáhnout stanovených cílů v oblasti volného peněžního toku v letech 2023 až 2025, které nastínil na nedávném dni pro investory, navzdory tomu, že se růst tržeb zpomalil. 

S řadou nových produktů, jako jsou nástroje pro e-commerce, Wix Payments a zvyšování příjmů od partnerů, se volný peněžní tok v několika posledních kvartálech propadl do záporných hodnot. Vedení společnosti usiluje o to, aby se rozpětí volných peněžních toků rozšířilo z dnešních 0 % na 10 % do roku 2023 a poté na 20 % do roku 2025, až se všechny tyto nové podněty začnou naplňovat. 

Wix je přesvědčen o tom, že do roku 2025 dokáže vygenerovat tržby ve výši 2,5 miliardy dolarů a dosáhnout volného peněžního toku o objemu 500 milionů dolarů ročně. To ovšem vyžaduje, aby se růst tržeb opět urychlil na 20 % nebo více. Možné by to bylo, pokud se normalizovala makroekonomická politika, a tržby od partnerů by tvořily větší podíl v obchodní činnosti.  


Akcie Wixu jsou nyní levnější  

Přestože tržní kapitalizace společnosti Wix se po nedávných ziscích zvýšila na 4,1 miliardy dolarů, z dlouhodobého hlediska jsou akcie levnější. Platformy na tvorbu webových stránek jsou relativně odolné obchodní modely a je tedy zřejmé, že Wix bude své produkty nabízet řadu let, ne-li desítek let. Pokud firma dokáže udržet své růstové cíle i po roce 2025, budou její akcie za 10 let výrazně hodnotnější.  


Brett Schafer 
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00