Search
Close this search box.

Warren Buffett zbožňuje tyto akciové tituly. Znamená to, že byste je měli koupit?

Warren Buffett je jedním z investičních ikon naší doby. To však ale vyvolává palčivou otázku – Buffett vlastní specifické akciové tituly, ale znamená to nutně, že byste je měli též vlastnit? Možná, jeho pověst je koneckonců zasloužená. 


Ale na druhou stranu, možná ne. Ve skutečnosti se vaše osobní investiční portfolio odráží od toho, jaké máte preference, a zda jste ochotni čelit riziku. Pokračujte dále ve čtení tohoto článku, abyste se dozvěděli, které akciové tituly vlastní sám Buffett, a sami si určete, zda jsou také vhodné pro vás. 


Už jste se najedli? 

Buffettova společnost vlastní téměř 61,8 milionů akcií potravinářského řetězce Kroger, což je největší maloobchodní řetězec ve Spojených státech. 

Výzvy, náklady a problémy spojeným s přepravou potravin a produktů podlehájící rychlé zkáze činí formát tohoto obchodního řetězce více odolnější než většina konkurence na poli online prodeje.

To dělá ze společnosti Kroger silným a odolným obchodním řetězcem, kterému Warren Buffett přiděluje větší váhu ve svém investičním portfoliu.   

Roční očekávaný růst společnosti Kroger se odhaduje kolem 7 %. Nejedná se o astronomické tempo růstu. ale alespoň překračuje zvýšenou míru inflace, kterou jsme v poslední době mohli zaznamenat. 

Vzhledem k tomu, že Kroger generuje příjmy z prodeje potravin, bez ohledu na výši inflace, lidé budou neustále nakupovat jídlo a uspokojovat tak základní lidské potřeby. 

Kroger má navíc dobrou pověst mezi svými akcionáři – kdykoliv se společnosti daří, benefity a výhry sdílí mezi své akcionáře. A navíc se její dividenda pravidelně zvyšuje. A to dodává investorům sebevědomí a možnost zvýšit si tak svůj příjem, aniž by museli prodávat akcie. 

Tato kombinace, jako je přiměřená míra růstu a rostoucí dividenda odpovídá klíčovým faktorům, do kterých Buffett investuje, když nakupuje akcie.  


Když lidé více utrácejí, tato společnost vydělává více 

Společnost American Express zaujímá v Buffettově portfoliu zvláštní pozici. V šedesátých letech minulého století nakoupil obrovský podíl této společnosti, kdy došlo ke skandálu s půjčkami, a málem to srazilo obdobné podniky na kolena. 

Toto je jeden z příkladů nákupu podniku během období, kdy se nacházel na úplném dně. Avšak se později ukázalo, že to byla velmi výhodná koupě. 

Velkou část peněz generuje American Express z obchodních poplatků, které si účtuje, pokud spotřebitelé platí kartami u prodejců. Tyto poplatky jsou obecně vyjádřeny jako procento z částky, tzn. že pokud roste objem peněz, rostou zároveň i poplatky. 

To mu dává schopnost držet krok s rostoucí inflací. Kromě toho je společnost American Express dominantním hráčem na trhu služebních cest, a je velmi dobře připraven na to, až se cestování opět vrátí zpět k normálu. 

Zatímco Buffett dokázal přečkat skandál, kterému American Express krátkodobě čelil, solidní obchodní model je pravděpodobně důvodem, proč se Buffett dlouhodobě držel tohoto akciového titulu.


Představa toho, že bychom pracovali na dálku bez existence internetu

Buffettova společnost vlastní neuvěřitelných 158 milionů akcií telekomunikačního giganta Verizon. Verizon byl původně součástí Bell Telephone Systems, a teprve po rozpadu se stal silným hráčem. 

Nyní je Verizon znám jako poskytovatel bezdrátových a širokopásmových připojení a v průběhu času se dokázal adaptovat a vyvíjet, aby mohl tak držet krok s dobou. 

Klíčovou výhodou je, že tento akciový titul je relativně nízkého ocenění a jeho dividenda nabízí téměř 5 % výnos, přestože nespotřebovává více než polovinu zisku společnosti. 

Buffett má tendenci nechávat hromadit hotovost, dokud nezíská velkou akvizici, a zároveň dividendy, které Verizon rozhazuje, rozhodně přispívají k úschově hotovosti. Existuje proto dobrý důvod se domnívat, že tyto dividendy mohou i nadále sloužit tomuto účelu nejen pro samotného Buffetta, ale i pro ostatní investory. 

Koneckonců, když pandemie udeřila a mnozí z nás byli nuceni pracovat z domova, obrátili jsme se tak na internetové služby jako na záchranné lano, mezitím společnosti jako Verizon z toho benefitovaly. 

I když se restrikce v průběhu pandemie zmírňují, formát práce se spíše přesouvá k hybridnímu modelu než je tomu očekávaný návrat do kanceláří. To svědčí o schopnosti, že si Verizon udržuje své podnikání. 


Potraviny, finance a telekomunikace 

Kroger, American Express a Verizon jsou gigantí, působící v kritických odvětvích, a jsou dobře vybaveni, aby mohli dlouhodobě fungovat. Tyto společnosti jsou jádrem celkové investiční strategie Buffetta a tvoří velkou část jeho portfolia. 

I když se nejedná zrovna o nejrychleji rostoucí tituly, nabízejí však investorům racionální důvodu k tomu, aby zvážili nákup těchto akcií. Zda tyto důvodu stačí k tomu, aby jste určili zda koupit nebo se vydat jiným směrem, na to si už musíte odpovědět sami. 

Jak obchodovat s akciemi?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05

Nadcházející webinář:

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00