Search
Close this search box.

Warren Buffett a obnovitelné energie. Jak se k tomu staví legendární investor?  

Zdá se, že Buffett není zrovna zapáleným fanouškem obnovitelné energie. Nicméně vlády po celém světě si stanovily ambiciózní cíle v rámci snižování uhlíkových emisí. Vysoké ceny pohonných hmot mají za následek to, že se elektromobily pro řadu Američanů stávají zajímavější volbou. Buffettovy nedávné investice však tvrdí opak.   


Náklady na výrobu energie z větrných a solárních elektráren se mezitím snížily natolik, že jsou levnější alternativou výroby energie než fosilní paliva. Navzdory těmto trendům by se z nedávných investičních aktivit Warrena Buffetta dalo usuzovat, že o této údajné „zelené mánii“ není zcela přesvědčen.  


Ropa jako jasná volba  

Není pochyb o tom, že Buffett je v poslední době velkým fanouškem ropných gigantů. Chevron (CVX 2,98 %) je nyní pátou největší pozicí v portfoliu společnosti Berkshire Hathaway. Buffett začal zvyšovat pozici ropných akciích až koncem roku 2020.  

Zdá se však, že si Buffett v posledních měsících ještě více oblíbil společnost Occidental Petroleum (OXY 5,49 %). Berkshire v prvním kvartále propadla nákupnímu šílenství a nakoupila více než 136 milionů akcií firmy Occidental. Tato aktivita pokračovala i ve druhém čtvrtletí. Berkshire nyní vlastní téměř 182 milionů akcií této ropné společnosti, což jí zajišťuje 19,4% podíl.    

Tyto nákupy podnítily ekonomický magazín Quartz k tomu, aby začátkem tohoto měsíce zveřejnil článek s titulem „Velké sázky Warrena Buffetta na ropu ohrožují klima.“ Samanth Subramanian v článku uvedl, že Buffett „zdvojnásobuje podíl na fosilních palivech, zatímco zbytek světa se snaží od nich oprostit.“ 


Čínský BYD a spekulace 

V nejnovějším dopise napsal Buffet svým akcionářům, že Berkshire Hathaway Energy (BHE) vlastní 225 milionů akcií čínského výrobce elektromobilů BYD (BYDDY 2,11 %). To představuje zhruba 7,7 % podíl v této společnosti.  

Viceprezident společnosti Berkshire Hathaway Charlie Munger poprvé doporučil společnost BYD již v roce 2008. Buffett s tímto návrhem souhlasil. BYD se v průběhu let stala pro Berkshire velkým tahounem. 

Avšak 11. července letošního roku byla v hongkongském systému vypořádání a clearingu zaznamenána významná prodejní transakce společnosti BYD. Počet prodávaných akcií byl právě 225 milionů. To pochopitelně vedlo k dalším spekulacím, že se Berkshire vzdává své pozice ve společnosti BYD.  

Stále není jasné, zda Buffett skutečně prodává značný podíl Berkshire v BYD. Žádné hlášení o této transakci nebylo podáno. Někteří analytici se domnívají, že Berkshire by mohla půjčovat své akcie prodejcům na shortování. Jiní se však obávají, že se chystá z trhu úplně vystoupit.  


Buffet a ochrana klimatu 

Skutečně sází Buffett proti obnovitelným zdrojům energie? Ne tak docela. Buffettova investiční historie dokazuje, že jeho angažovanost v ropných akciích je většinou dočasná. Například v roce 2020 prodala Berkshire celý svůj předchozí podíl ve společnosti Occidental. 

Buffett zřejmě nepovažuje Occidental, Chevron ani žádnou jinou ropnou a plynárenskou společnost za akcie, které by se měly držet „napořád“. Jednoduše se jen veze na současné vlně vyvolané růstem cen pohonných hmot, aby tak zvýšil výnosy společnosti Berkshire.   

I kdyby Berkshire svůj podíl v BYD prodala, stále má významnou pozici v dalším významném výrobci elektromobilů – General Motors (GM -0,43 %). Řada investorů opomíjí GM v rámci výroby elektromobilů. Nicméně tato automobilka se v loňském roce umístila na třetím místě v prodeji elektromobilů v USA a vynakládá velké finanční prostředky na to, aby se stala ještě větším hráčem.  

Co je však podstatnější, Buffett ve svém posledním dopise akcionářům označil fond BHE za jednoho ze „čtyř pilířů“ společnosti Berkshire. Poznamenal, že BHE je nyní hybnou silou v oblasti větrné a solární energie, a již delší dobu činí kroky, které se týkají klimatu a které by v budoucnu měly generovat veškeré zisky.  


Keith Speights 
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00