Search
Close this search box.

Volvo jde na burzu. Od investorů by mohl získat přes dvě miliardy dolarů

Švédská automobilka Volvo si jde na burzu pro 20 miliard švédských korun, tedy asi 2,3 miliardy dolarů. Agentuře Reuters to oznámil výkonný ředitel společnosti Hakan Samuelsson.


Automobilka nabídne při svém burzovním debutu jednu akcii za 53 švédských korun (asi 6,2 dolaru), což je na samé spodní hranici původně oznámeného intervalu 53 až 68 švédských korun. Při takové IPO ceně by to znamenalo tržní kapitalizaci Volva mírně nad 18 miliardami dolarů, přičemž původní odhady hovořily asi o 23 miliardách.

Volvo chce vstup na burzu využít také k získání dodatečných peněžních prostředků, a to v objemu kolem 20 miliard švédských korun, respektive asi 2,3 miliardy dolarů. To je rovněž asi o pětinu méně, než byl původní plán této věhlasné automobilky.

„Jsem přesvědčen, že taková cena je akorát,“ uvedl pro agenturu Reuters výkonný ředitel Volva Hakan Samuelsson. Podle něho bylo hlavním cílem, aby investoři neviděli upisovací hodnotu akcií automobilky jako příliš nadsazenou. „Poctivě jsme naslouchali trhu,“ dodal Samuelsson.

Analytik švédské banky Handelsbanken Hampus Engellau pro Reuters uvedl, že Volvo si dalo záležet, aby oslovilo všechny institucionální investory v Švédsku. „Dovedu si představit, že by automobilka umístila na trh větší podíl svých akcií, aby Volvo získalo širší vlastnickou základnu. Nakonec ale bude prodán jen poměrně malý zlomek,“ konstatoval Engellau.

Volvo se má na burze začít obchodovat v pátek 29. října, a to v rámci segmentu Nasdaq Stockholm. Původní termín IPO byl 28. říjen.


Soderpalm,
Mukherjee, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05