Search
Close this search box.

Vlna veder v Evropě by mohla narušit dodávky olivového oleje 

Olivová úroda je v důsledku neutuchající vlny veder na evropském kontinentu vyprahlá, a to zejména ve Španělsku, které je největším světovým producentem olivového oleje. Vypadá to, že domácnosti budou omezovat konzumaci těstovin, nebo budou muset zvolit alternativní variantu oleje, neboť oblíbený olivový olej bude nyní o dost dražší.  


Evropa se potýká s nejdrsnějším obdobím sucha za několik posledních století, kdy kontinentální krajinu ničí zuřivé požáry a městská aglomerace jsou v jednom ohni. Olivovníky proti intenzivnímu slunečnímu záření nejsou imunní a španělský ministr zemědělství Luis Planas již varuje před rozsáhlejšími dopady. 

„Pokud v nadcházejících týdnech nedojde k teplotní úlevě nebo dešťům, letošní úroda oliv by mohla být výrazně nižší než v předchozích letech,“ sdělil v úterý agentuře Bloomberg. Extrémní výkyvy počasí se tak negativně projevují v celém ekonomickém odvětví výroby olivového oleje.  

Podle Mezinárodního výboru pro ochranu oliv ve Španělsku, které produkuje polovinu světové produkce olivového oleje, vzrostly v červnu ceny této plodiny v jižních regionech o více než 8 %. Očekává se, že Španělsko i Itálie, která je dalším předním dodavatelem, letos vyprodukují přibližně o 30 % méně olivového oleje. 

Snížení produkce olivového oleje v západní a jižní Evropě a pokles výrobní kapacity slunečnicového oleje na Ukrajině v důsledku války zřejmě zvýší ceny všech rostlinných olejů, uvedl Planas pro agenturu Bloomberg.  

Voda a olej se sice vzájemně neslučují, ale extrémní vedra na ně působí zhruba podobně, přinejmenším z finančního hlediska. Ceny indexu Nasdaq Veles California Water, který sleduje průměrné ceny transakcí s vodními licencemi v Kalifornii na pěti klíčových trzích, vzrostly od začátku roku až o 56 %.  


The Daily Upside  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05