Horka, která dosahují až 47 stupňů Celsia v kombinaci s rozsáhlými požáry, výrazně sníží letošní úrodu obilí v Tunisku. Někteří farmáři dokonce sklízí dříve než obvykle, aby kvůli špatnému počasí nepřišli o veškerý výnos.
Situace na trhu s obilím v regionu severní Afriky bude ještě více napjatá než doposud. K nedostatku pšenice způsobeném blokádou ukrajinského exportu se přidalo špatné počasí. V Tunisku kvůli vlně veder vypukly požáry, které na mnoha místech likvidují letošní úrodu obilí. Původně tamní farmáři měli sklidit asi o desetinu zrna více než loni.
Podle tuniského ministra zemědělství Mhamouda Eleysse Hamzy původní odhad hovořil o sklizni kolem 1,8 milionu tun obilí. Jenže svaz sdružující tuniské zemědělce očekává, že takový odhad se dnes již jeví jako příliš optimistický. „Sklizeň nepřinese více než 1,4 milionu tun. Ztráty budou způsobeny požáry a zčásti také samotou slizní,“ uvedl pro agenturu Reuters Mohamed Rejaibia, zástupce farmářů.
Tuniské zemědělce drtí extrémně horké počasí, kdy teploty šplhají k 47 stupňům Celsia. Během příštích dní by se měly dostat ještě o dva stupně výš. Farmáři tak budou část obilí sklízet dříve i za cenu nižších výnosů. Nechtějí totiž riskovat, že kvůli počasí přijdou o víc.
Tunisko se přitom chtělo už letos stát soběstačnou zemí co do produkce obilí, aby se mu dařilo čelit rostoucím cenám zejména pšenice na evropském trhu, který ovlivňuje i trh v severních zemích Afriky. Jenže to se mu nejspíše nepodaří. Tuniská vláda vydá na dovoz potravin přes miliardu dolarů, uvedla agentura Reuters.
Amara,
Reuters