Search
Close this search box.

Většina českých domácností zatím s penězi vychází. Přibývá totiž Čechů s finančními problémy

Mírná nadpoloviční většina Čechů je zatím schopna vystačit se svými příjmy. Jenže lidí, u nichž se projevují finanční potíže, meziročně přibylo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění při Akademii věd České republiky (CVVM). Hůře jsou na tom senioři, lidé v dělnických profesích a ženy v domácnosti.


Se svými příjmy snadno vychází 53 procent českých domácností, obtížně 45 procent. Ve výrazně horší situaci jsou podle průzkumu CVVM domácnosti s příjmem do 20 tisíc korun. Skoro 75 procent z nich uvedlo, že s penězi vychází jen obtížně. U domácností s příjmy do 40 tisíc má potíže necelá třetina z nich. Častěji musí každou korunu obracet senioři, lidé pracující v dělnických profesích a také ženy v domácnosti nebo na rodičovské či mateřské dovolené.

Finanční problémy se častěji objevují u lidí s nízkým vzděláním. U středoškoláků bez maturity nebo vyučených vystačí s příjmy obtížně 55 procent dotázaných. Lidé s maturitou problém vyjít s penězi uvedli ve 43 procentech případů, u vysokoškoláků hlásí problémy jen každý čtvrtý. Přes 90 procent dotázaných ale uvedlo, že jim peníze vystačí na nákup potravin a léků.

Do velmi obtížné finanční situace se za poslední rok dostalo 21 procent českých domácností. Jde o podobný podíl jako v předchozích třech letech. Za poslední dvě dekády nejhorší situace byla v roce 2012, kdy končila světová hospodářská krize. Tehdy 30 procent tuzemských domácností uvedlo, že s příjmy vychází snadno, kdežto téměř 70 procentům vydělané peníze nestačily.


ČTK

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00