Search
Close this search box.

USA vyčlení 200 miliard dolarů na rozvoj globální infrastruktury, aby se vyrovnaly čínskému protějšku 

Americký prezident Joe Biden minulou neděli oznámil záměr věnovat 200 miliard dolarů pro globální infrastrukturu a investice skupiny G-7, což je multilaterální plán demokratických zemí na financování projektů v oblasti infrastruktury v rozvojových zemích, který může konkurovat podobným snahám ze strany čínských představitelů. 


Čína v roce 2013 zahájila tzv. projekt The Belt and Road Initiative, což je globální infrastrukturní strategie, jejímž cílem je zvýšit globální dosah a vliv Číny, a od svého zahájení se dotýká nejméně 70 zemí a dalších mezinárodních institucí. Nicméně řada demokratických zemí se obává, že by tato iniciativa mohla umožnit autokratickému státu Si Ťin-pchinga disponovat příliš silným vlivem na rozvojové země.   

Ve zprávě, kterou loni zveřejnilo výzkumné pracoviště AidData působící na univerzitě William & Mary, se uvádí, že v letech 2000 až 2017 bylo poskytnuto ve formě půjček 843 miliard dolarů na více než 13 000 projektů, z nichž většina byla uskutečněna v rámci čínské iniciativy The Belt and Road.  

USA se na projektu bude podílet pětiletým grantem ve výši 200 miliard dolarů, který bude zahrnovat jednak přímou vládní podporu, ale i soukromé investice – celá sedmička, včetně soukromých partnerů, tak do roku 2027 proinvestuje zhruba 600 miliard dolarů. 

Projekty v rámci infrastruktury se budou týkat především klimatu, informačních technologií a zdravotnických systémů. Mezi počáteční projekty, do nichž se bude investovat, patří například solární projekt v Angole v hodnotě 2 miliard dolarů a podmořský internetový kabel za 600 milionů dolarů, který povede ze Singapuru do Francie. 

Tohle není pomoc nebo charita, zdůraznil Biden na nedělním zasedání skupiny G-7 v Bavorsku. „Je to pro nás jedinečná příležitost podělit se o naši pozitivní vizi budoucnosti, jelikož když demokratické země předvedou, co dokážou, nepochybuji o tom, že v této konkurenci pokaždé zvítězíme.“ 

Nicméně některé z asijských států jako je Malajsie, Srí Lanka, Maledivy a Pákistán si v uplynulých letech postěžovaly na neprůhledné podmínky čínských zakázek v oblasti infrastruktury.  

Agentura AidData zjistila, že 42 zemí s nízkými a středními příjmy je vůči Číně zadluženo více než 10 % v rámci celkového HDP, a konstatovala, že 35 % čínských infrastrukturních projektů v zahraničí provázejí korupční skandály, porušování pracovních předpisů, ohrožování životního prostředí nebo jiné závažné problémy. Zdá se, že tyto problémy Čínu nezajímají.  


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05