Search
Close this search box.

USA vyčlení 200 miliard dolarů na rozvoj globální infrastruktury, aby se vyrovnaly čínskému protějšku 

Americký prezident Joe Biden minulou neděli oznámil záměr věnovat 200 miliard dolarů pro globální infrastrukturu a investice skupiny G-7, což je multilaterální plán demokratických zemí na financování projektů v oblasti infrastruktury v rozvojových zemích, který může konkurovat podobným snahám ze strany čínských představitelů. 


Čína v roce 2013 zahájila tzv. projekt The Belt and Road Initiative, což je globální infrastrukturní strategie, jejímž cílem je zvýšit globální dosah a vliv Číny, a od svého zahájení se dotýká nejméně 70 zemí a dalších mezinárodních institucí. Nicméně řada demokratických zemí se obává, že by tato iniciativa mohla umožnit autokratickému státu Si Ťin-pchinga disponovat příliš silným vlivem na rozvojové země.   

Ve zprávě, kterou loni zveřejnilo výzkumné pracoviště AidData působící na univerzitě William & Mary, se uvádí, že v letech 2000 až 2017 bylo poskytnuto ve formě půjček 843 miliard dolarů na více než 13 000 projektů, z nichž většina byla uskutečněna v rámci čínské iniciativy The Belt and Road.  

USA se na projektu bude podílet pětiletým grantem ve výši 200 miliard dolarů, který bude zahrnovat jednak přímou vládní podporu, ale i soukromé investice – celá sedmička, včetně soukromých partnerů, tak do roku 2027 proinvestuje zhruba 600 miliard dolarů. 

Projekty v rámci infrastruktury se budou týkat především klimatu, informačních technologií a zdravotnických systémů. Mezi počáteční projekty, do nichž se bude investovat, patří například solární projekt v Angole v hodnotě 2 miliard dolarů a podmořský internetový kabel za 600 milionů dolarů, který povede ze Singapuru do Francie. 

Tohle není pomoc nebo charita, zdůraznil Biden na nedělním zasedání skupiny G-7 v Bavorsku. „Je to pro nás jedinečná příležitost podělit se o naši pozitivní vizi budoucnosti, jelikož když demokratické země předvedou, co dokážou, nepochybuji o tom, že v této konkurenci pokaždé zvítězíme.“ 

Nicméně některé z asijských států jako je Malajsie, Srí Lanka, Maledivy a Pákistán si v uplynulých letech postěžovaly na neprůhledné podmínky čínských zakázek v oblasti infrastruktury.  

Agentura AidData zjistila, že 42 zemí s nízkými a středními příjmy je vůči Číně zadluženo více než 10 % v rámci celkového HDP, a konstatovala, že 35 % čínských infrastrukturních projektů v zahraničí provázejí korupční skandály, porušování pracovních předpisů, ohrožování životního prostředí nebo jiné závažné problémy. Zdá se, že tyto problémy Čínu nezajímají.  


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00