Americký prezident Joe Biden minulou neděli oznámil záměr věnovat 200 miliard dolarů pro globální infrastrukturu a investice skupiny G-7, což je multilaterální plán demokratických zemí na financování projektů v oblasti infrastruktury v rozvojových zemích, který může konkurovat podobným snahám ze strany čínských představitelů.
Čína v roce 2013 zahájila tzv. projekt The Belt and Road Initiative, což je globální infrastrukturní strategie, jejímž cílem je zvýšit globální dosah a vliv Číny, a od svého zahájení se dotýká nejméně 70 zemí a dalších mezinárodních institucí. Nicméně řada demokratických zemí se obává, že by tato iniciativa mohla umožnit autokratickému státu Si Ťin-pchinga disponovat příliš silným vlivem na rozvojové země.
Ve zprávě, kterou loni zveřejnilo výzkumné pracoviště AidData působící na univerzitě William & Mary, se uvádí, že v letech 2000 až 2017 bylo poskytnuto ve formě půjček 843 miliard dolarů na více než 13 000 projektů, z nichž většina byla uskutečněna v rámci čínské iniciativy The Belt and Road.
USA se na projektu bude podílet pětiletým grantem ve výši 200 miliard dolarů, který bude zahrnovat jednak přímou vládní podporu, ale i soukromé investice – celá sedmička, včetně soukromých partnerů, tak do roku 2027 proinvestuje zhruba 600 miliard dolarů.
Projekty v rámci infrastruktury se budou týkat především klimatu, informačních technologií a zdravotnických systémů. Mezi počáteční projekty, do nichž se bude investovat, patří například solární projekt v Angole v hodnotě 2 miliard dolarů a podmořský internetový kabel za 600 milionů dolarů, který povede ze Singapuru do Francie.
„Tohle není pomoc nebo charita,“ zdůraznil Biden na nedělním zasedání skupiny G-7 v Bavorsku. „Je to pro nás jedinečná příležitost podělit se o naši pozitivní vizi budoucnosti, jelikož když demokratické země předvedou, co dokážou, nepochybuji o tom, že v této konkurenci pokaždé zvítězíme.“
Nicméně některé z asijských států jako je Malajsie, Srí Lanka, Maledivy a Pákistán si v uplynulých letech postěžovaly na neprůhledné podmínky čínských zakázek v oblasti infrastruktury.
Agentura AidData zjistila, že 42 zemí s nízkými a středními příjmy je vůči Číně zadluženo více než 10 % v rámci celkového HDP, a konstatovala, že 35 % čínských infrastrukturních projektů v zahraničí provázejí korupční skandály, porušování pracovních předpisů, ohrožování životního prostředí nebo jiné závažné problémy. Zdá se, že tyto problémy Čínu nezajímají.
The Daily Upside
The Motley Fool