Search
Close this search box.

Úrokové sazby v USA asi stoupnou o půl procentního bodu. Historie nás učí, jaká bude reakce trhů

První zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech od propuknutí pandemie koronaviru je za dveřmi. Investoři o březnovém „hiku“ nepochybují. Snaží se jen nalézt odpověď na otázku, zda centrální bankéři zvýší sazby o čtvrt, nebo o půl procentního bodu.


Vzhledem k tomu, že zatím nic nenaznačuje, že by inflace ve Spojených státech měla sama od sebe klesnout ze čtyřicetiletých maxim, pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem o půl procentního bodu rapidně roste. Ačkoli zpřísňování měnové politiky není finančními trhy vítanou událostí, nemusí nutně znamenat pohromu.

Analytik portálu Investor´s Business Daily Michael Molinski zkoumal, jak se zvýšení základních úrokové sazby Fedu promítlo do výkonnosti akciových trhů na Wall Street. A zjistil, že není třeba mít přehnané obavy.

Molinski se zaměřil na vývoj tří klíčových indexů newyorské burzy, tedy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a technologický Nasdaq Composite. Pro svou analýzu zvolil jen ty případy, kdy Federální rezervní systém zvýšil sazby o půl procentního bodu, a navíc to dopředu avizoval nebo se to dalo z okolností vytušit. K tomu došlo v posledních 33 letech pouze pětkrát.

Ukázalo se, že ještě měsíc před „hikem“ všechny zmíněné indexy vykázaly mírné posílení. Tři týdny před zvýšením sazeb nepatrně ztrácel index Dow Jones, zatímco zbývající dva ještě rostly. Nejhlubší propad všech tří indexů nastal dva týdny před zasedáními Fedu, na kterých bylo o růstu sazeb rozhodnuto. Nejvíce klesl Nasdaq, a to o tři procenta.

Zajímavější je ale vývoj po zpřísnění měnové politiky. V prvním týdnu oslabily S&P 500 a Nasdaq, oba o pár desetin procenta. Dow Jones vykazoval faktickou stagnaci, když průměrně posílil o dvě setiny procenta. Dva týdny po růstu sazeb, už slábnul pouze Nasdaq, třetí týden naopak vykázal nejvyšší přírůstek z uvedené trojice. Půl roku po zvýšení sazeb Dow Jones i Nasdaq byly skoro o desetinu silnější a rok po zpřísnění měnové politiky už všechny tři indexy byly průměrně asi o pětinu výše.


Molinski,
Investor´s Business Daily


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00