Search
Close this search box.

Unijní energetický summit: Úspěch českého předsednictví, nebo naopak zklamání?

Zatímco předseda české vlády Petr Fiala (ODS) považuje výsledek pátečního mimořádného zasedání unijních ministrů pro energetiku za úspěch českého předsednictví, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák to vidí přesně opačně.


„Je sice slibné, že Evropská komise dostala politické zadání a připraví návrhy řešení v řádu dní, ale příliš času nemáme. Musíme urychleně přijmout opatření i na národní úrovni,“ řekl Jaroslav Hanák k závěrům pátečního unijního energosummitu.

Podle něho je výsledek pátečního jednání unijních ministrů energetiky zklamáním. Nevedlo prý k uklidnění situace ve firmách. Bez rychlého konkrétního řešení, jež by významně snížilo ceny energií, mnoho podniků v Česku zastaví provoz. A to bude mít negativní dopad na celou ekonomiku. Hanák proto doufá v posun na začátku týdne počínajícího 12. zářím.

Předseda vlády Petr Fiala ale s takovým hodnocením nesouhlasí. Výsledek pátečního jednání považuje naopak za úspěch českého předsednictví. „Jde o velký posun a úspěch českého předsednictví. Komise má připravit řešení pro zastropování cen plynu, který slouží pro výrobu elektrické energie. Neprosazovali jsme zastropování cen ruského plynu,“ řekl Fiala novinářům.

A dodal, že česká vláda na jednání unijního summitu naváže hned začátkem tohoto týdne a představí návrh českého řešení, jež povede k zastropování cen energií. Vláda má opatření představit na tiskové konferenci v pondělí 12. září v 17 hodin.

Fialův kabinet ale kritizuje také exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Je to podle očekávání. Nedohodli se na ničem. Oddělení plynu od elektřiny neprošlo, čímž se neumožní snížení cen energií,“ sdělil Havlíček.

Varianta snížení zisků výrobců a následné saturace sociálně slabších podle něj není nic nového. „Toto řeší Slovensko už od února. Německo si podle očekávání prosadilo svůj model, který vyhovuje zeleným ambicím a řešením na národní úrovni. Tam jsme ale zaspali,“ dodal Havlíček.


ČTK

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05